Wawelský vrch s Královským hradem dodnes ohrožuje drak!

Královský hrad umístěný na vršku Wawel je dominantou města Krakov. Kolem něj se vine řeka Visla s menším parkem přinášejícím procházku s krásným výhledem na tuto rozlehlou historickou stavbu. Je to místo, které se rozhodně zapíše do srdcích jak malých, tak velkých návštěvníků.

Pokud se rozhodnete jít se podívat na Wawelský vrch, rozhodně svoji pouť začněte kolem řeky, ať se můžete řádně pokochat. Pod hradem se navíc nachází drak a jeho dračí sluj. Sice není živý, ale i dnes dokáže pořádně zatopit – socha totiž v určitých intervalech chrlí oheň. Přes letní měsíce je dokonce přístupné dračí doupě, škoda jen, že my jsme sem mířili vždy v zimě.

A právě díky drakovi dostalo podle legendy město Krakov svůj název. V dávných dobách bylo prý ohrožováno drakem a tak kníže Krak povolal své dva syny – Lecha a Kraka II., aby draka přemohli. Těm se to nakonec zadařilo díky drobné lsti, kdy do kůže zašili síru a drak tuto návnad snědl. Po tomto soustu dostal žízeň, zašel se napít k Visle a jeho břicho puklo. Vítězství nad drakem ovšem přineslo ještě další smrt, jelikož jeden z bratrů se rozhodl zabít toho druhého, aby mohl sklidit slávu za tento čin sám. Ovšem nakonec ani on nedopadl díky svému zločinu dobře, byl vyhnán a město získalo název po zavražděném Krakovi, tedy Krakov.

Drak na Wawelu Královský hrad na Wawelu

Celý Wawelský vrch je otevřen denně a návštěvníci se můžou kochat panoramatickými výhledy na město z tohoto lehce vyvýšeného bodu. Na nádvoří narazíte na základy dříve existujících budov a dalšího kostela, protože Wawelský vrch byl dříve celý zastavěn, ačkoliv ne všechny stavby přečkaly do dnešních dní.

Na Wawel je vhodné si vyčlenit určitě jeden den, protože toho nabízí mnoho – reprezentační místnosti, královské soukromé pokoje, královskou pokladnici a zbrojnici, Wawelskou katedrálu a výstavu Ztracený Wawel.

Je zde opravdu mnoho možností, co navštívit a pokud přemýšlíte, jak ušetřit, je nejlepší si svůj výlet naplánovat na konkrétní den.
V pondělky od 1. května do 31. října jsou otevřeny pouze královská pokladnice a zbrojnice a výstava Ztracený Wawel. Každou neděli od 1. prosince do 31. března jsou otevřeny pouze reprezentační místnosti a výstava Ztracený Wawel. Díky tomuto omezení je vstup zdarma pro jednotlivce (neplatí pro skupinové výpravy). Dále je také listopad opakovaně měsícem s vstupným zdarma, kdy se tato akce každoročně opakuje. Ale pozor, je omezené množství lístku, takže není na škodu pořídit na pokladně dopředu nebo jít pro lístek ihned na počátku otevírací doby. Každopádně než vyrazíte, doporučuji si aktuální informace ověřit na stránkách Královského hradu.
Samotná Wawelská katedrála není pod správou Královského hradu a je tak otevřena denně. Vstup do omezené části hlavní lodě katedrály je zdarma, pokud tedy chcete jen zvědavě nakouknout, můžete ušetřit i zde.

Wawelské návrší Wawelské návrší

Výstava Ztracený Wawel nabízí drobné nahlédnutí do historie a rekonstrukce některý architektonických prvků. Je bez průvodce a na počátku si můžete zapůjčit orientační plán s drobnými popisky. Je zde ovšem místy lehce šero a obtížněji se čte. Po úzkých chodnících se půjdete podívat k pozůstatkům velmi staré rotundy požehnané panny Marie z 10. století, naleznete zde předměty z vykopávek pro denní použití. V pozdější fázi se dostanete k rekonstrukci některých částečně dochovaných prvků či třeba celých kachlových kamen.

Naší další zastávkou byla prohlídka reprezentačních místností, kde jsme udělali zásadní chybu – vše je bohužel bez průvodce, nenašli jsme ani žádné průvodní papíry a popisové cedule v místnostech pouze uvádějí účel místnosti, názvy předmětů, výrobce a století. Pokud sem tedy zavítáte, rozhodně neopomeňte audioprůvodce.

I přes tuto naši chybičku musím uznat, že reprezentační místnosti jsou opravdu krásnou podívanou. Nejedná se sice o nějak příliš zaplněné místnostmi různými předměty, těch zde většinou naleznete 10-15 s důrazem na nábytek a obrazy. Po cestě objevíte také velké množství tapisérií s rozličnými výjevy. Ovšem ohromující dominantou těchto místností jsou všudypřítomné fresky lemující horní část stěn a znázorňující důležité události. Stropy jsou bohatě dřevěně vykládány.

Koňské spřežení v Krakově Královský hrad na Wawelu

Součástí komplexu na Wawelském vrchu je i Wawelská katedrála vystavěná v gotickém stylu. Ta je obklopena velkým množstvím věží a kaplí, kdy ani jedna není ve stejném stylu. Na první pohled vás jistě zaujme třeba taková Zikmundova kaple se zlacenou kopulí a to jste jednotlivé kaple ještě neviděli zevnitř.

Když se nám tedy tak nepoštěstilo s prohlídkou reprezentačních místnosti, rozhodli jsme si audioprůvodce připlatit k prohlídce Wawelské katedrály. Zde máte k dispozici dokonce češtinu! Najednou to pro nás byla úplně jiná prohlídka a dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí i ze života zdejší šlechty. Při zaplacení prohlídky dostanete přístup do všech kaplí a také vystoupáte k 10t těžkému Zikmundovu zvonu, kde si můžete něco přát. Mimochodem, tohle je jediné vnitřní místo, kde je povoleno fotografovat. K prohlídce je zpřístupněna i krypta, která je posledním odpočinkem pro mnoho významných osobností, včetně tragicky zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczynskeho.

Wawelská katedrála Wawelská katedrála a Zikmundův zvon

Důležité informace před návštěvou

Královský zámek na Wawelu
www.wawel.krakow.pl
Zamek Królewski na Wawelu 1, Kraków
Reprezentační sály: 25 PLN / dospělí, 15 PLN / zlevněné
Královské soukromé apartmány: 30 PLN / dospělí, 20 PLN / zlevněné
Královská pokladnice a zbrojnice: 25 PLN / dospělí, 15 PLN / zlevněné
a další
Fotografování zakázáno.
Otevírací doba: po 09:30-13:00, út-ne 09:30-17:00

Vždy, když si kupujete vstup, pamatujte, že se jedná o prohlídku bez průvodce. Pro větší skupiny je možné připlatit si průvodce, ale pro jednotlivce je příjemnou možností využití audioprůvodce. Ten stojí pro dospělého 20 PLN + dáváte ještě zálohu za zařízení nebo na občanský průkaz.
Audioprůvodce plně nahrazuje klasického lidského průvodce a dobře vás místnostmi provede. Za sebe doporučuji si přinést vlastní sluchátka, mě ta jejich byla (i přes možnost nastavení) velká.

Královská katedrála na Wawelu
www.katedra-wawelska.pl
Zamek Królewski na Wawelu 1, Kraków
Vstupné: 14 PLN / dospělí, 8 PLN / zlevněné
Český audioprůvodce!: 9 PLN
Fotografování zakázáno.
Otevírací doba
Duben – říjen: po-ne 09:00-17:00, ne 12:30-17:00
Listopad – březen: po-ne 09:00-16:00, ne 12:30-16:00

Ačkoliv si kupujete lístek do katedrály a přilehlého muzea, je potřeba pamatovat, že v neděli je muzeum vždy zavřeno.

Královský hrad na Wawelu Visla

Pokud vám po prohlídce Královského hradu a Wawelského vrchu zbyde čas, určitě neváhejte nakouknout do historického centra Krakova, které se odtud nachází co by kamenem dohodil. Pokud vás zajímá historie tohoto města a chcete se podívat až k jeho základům, rozhodně věnujte pozornost Krakovskému muzeu nacházejícímu se pod Rynkem Głównym.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *