Běh pro gibony v krásné ostravské zoo mě rozhodně neminul
Již počtvrté se v zoo Ostrava konal charitativní běh, tentokrát pro gibona stříbrného. Celkem 1200 běžců se sešlo 30. srpna v areálu kouzelné zoo Ostrava, aby se zapojili do pomoci a podpory tohoto ohroženého druhu.
Běžíme pro gibony stříbrné!
O závod byl velký zájem, neboť celková kapacita byla zaplněna již v předprodeji, a pokud jste dorazili na místo, už jste mohli maximálně jen fandit. V dobu konání běhu bylo navíc snížené vstupné do zoo, tak jsme sem šli s přítelem oba, ačkoliv běhat jsem měla jen já. Ale fandil mi a to je někdy také potřeba.
Celkem se běžely tři různé tratě a já zvolila zlatou střední cestu s délkou 2,5 km. Na trať dlouhou 480 m se vydaly spíše maminky s dětmi, na trať 5 km si troufli ti, kteří mají něco odsportováno. Možná si říkáte, že je to relativně krátká vzdálenost, ale zoo Ostrava se nachází ve svahu, a tak jsme si polovinu běhu dávali do těla ve formě nemalého stoupání.
Trasu 2,5 km mezi pavilony a ohradami se zvířaty jsem tak zdolala za 17 min 44 s a jsem na sebe patřičně hrdá. Jak vím přesný čas? Každý z účastníků totiž dostal pořadové číslo, ve kterém se nacházel čip, který délku vašeho běhu stopoval. Tu jste si mohli pak nejen prohlédnout v cíli, ale také vám přišla sms s touto informací.
Ale dostali jsme také spoustu upomínkových předmětů, jako je triko nebo plastový kelímek s gibony (jeho potisk můžete vidět na úvodní fotografii). A samozřejmě po doběhnutí do cíle obdržel každý účastník svoji vítěznou medaili, vždyť jsme to zvládli, proběhli jsme se skrze zoo a výtěžek z běhu byl poslán na dobrou věc! Startovné činilo 390 Kč za dospělého a 250 Kč za dítě, přičemž po zakoupení na místě by bylo ještě zdraženo, ale to už dávno nebyla volná místa k dispozici.
Jinak nesmím zapomenout zmínit, že jsme před samotným závodem obdrželi nápoj, který se skládal z kokosového mléka, pomerančového džusu, skořicového sirupu a plátku melounu. Ano, nejen, že to zní jako šílená kombinace, ale stejně šíleně to i chutnalo. Někteří to vzdali a nápoj vylili, já hrdinně vypila, protože jsem měla žízeň, ale nakonec mne nápoj tlačil při běhu v břiše.
Kam tedy šly vybrané peníze?
Za vybrané startovné se vytvoří mobilní ochranářská jednotka přímo na Jávě, kde bude mít za úkol vzdělávat místní o gibonu stříbrném a dalších ohrožených zvířatech. Tato jednotka bude mít též za úkol podporovat lokální produkty, které jsou vytvořeny v harmonii s přírodou a nemusí se kvůli nim vykácet les. To se děje především kvůli pěstování kávy, ale právě zde se podporuje růst tzv. stínomilné kávy, kvůli které se les kácet nemusí a roste společně s dalšími keři a stromy. Takže ačkoliv je zalesněná část využívaná k pěstování a sběru kávy, nezničí se prostředí, ve kterém giboni žijí.
Kdo jsou to ti giboni stříbrní?
Jsou to primáti s velmi silnými dlouhými předními končetinami, pomocí kterých se pohybují ručkováním ve větvích stromů. Žijí výhradně na ostrově Jáva v deštném pralese a jelikož jsou tyto pralesy decimovány zemědělci, stal se s gibona stříbrného ohrožený druh a jejich populace se stále zmenšuje. Dalším problémem je také nelegální odchyt mláďat, která jsou na černém trhu prodávána jako domácí mazlíčci.
Nový pavilon pro gibony a kopytníky
V zoo Ostrava je naplánovaný nový projekt, do kterého půjde zbylá část výtěžku z běhu. Plánuje se výstavba nového pavilonu pro jiný druh kriticky ohrožených gibonů, které zoo odchovává – gibony bělolícé, kteří tak dostanou nadstandardní podmínky k životu namísto stávajícího starého pavilonu primátů. S nimi bude pavilon obývat také stádo kopytníků, v úvahu připadají momentálně jelínci vepří. V současné době je připravena veškerá dokumentace a povolení pro realizaci nového pavilonu.
A jak to celé zakončit? Tohle rozhodně není můj první ani poslední běh, z jehož startovného se přispělo na dobrou věc. Minulý rok jsem například běhala v Opavě pro útulky. A tak se samozřejmě musím zeptat i vás – účastníte se těchto charitativních běhů? A který je váš nejoblíbenější?