Velké Losiny ukrývají klenot v podobě ruční papírny z dob Žerotínů

Když se řekne jméno obce Velké Losiny, jistě se vám jako první vybaví ruční papírna, která zde stojí již několik staletí a přečkala i konkurenci dnešní strojové výroby. Papír se zde sice vyrábí v daleko menším počtu, ale dodnes je využíván pro speciální příležitosti, malířské umění a pro restauraci dobových dokumentů. Ale i v minulosti se zde tiskly vzácné listiny a knihy, jako je například Bible kralická.

Ruční papírna si uchovává své procesy výroby dodnes

Papírna ve Velkých Losinách byla vybudována v 16. století rodem Žerotínů a patřila mezi první papírny v Evropě. Velký boom tohoto řemesla propukl o jedno dvě století později, jenže pak přišla modernizace, strojírenská výroba a ruční pomalá výroba opět začala upadat. Ve Velkých Losinách se ovšem tuto rukodělnou práci podařilo udržet až do dnešních dnů, kdy se můžou Velké Losiny pyšnit tímto jedinečným skvostem. Ve střední Evropě jsou totiž jediní a celkově patří mezi nejstarší funkční ruční papírnu v Evropě.

Nejprve jsme nakoukli do muzea, kde nás průvodkyně seznámila s tím, jak to všechno začalo, protože papír není původně evropským vynálezem. U nás se psalo na pergamen, tedy na řádně upravenou a vydělanou zvířecí kůži. Vynález papíru se uskutečnil v Číně již 3000 př. n. l., ale do Evropy zavítal až okolo 12. století.

 

 

Samozřejmě nesmělo chybět seznámení s tehdejšími stroji, které se k výrobě používaly, seznámení se s čísly a postupnou modernizací procesu výroby papíru a neunikl nám ani doprovodný dokument osvětlující další důležité věci o výrobě. V poslední třetině prohlídky jsme se ovšem dostali do té nejzajímavější části a to do samotné dnešní výrobny papíru přímo v provozu. Mohli jsme tak nakouknout pracovníkům doslova pod ruce a obdivovat jejich neuvěřitelnost zručnost a rychlost. Jedinou změnou oproti dřívější době je sušení papíru, které dříve probíhalo na půdě venkovním proudícím vzduchem, ale v dnešní znečištěné době tento postup již není vhodný.

Rozhodně doporučuji si na konci v obchůdku pořídit nějaký ten památeční papír, protože kvalitnější papír jinde neseženete. Vyrábí se zde dokonce krásné papíry s vlisovanými květinami, nyní v zimě pak naleznete na pultě vánoční přáníčka, ale i další potisky.

 

Světlé i temné časy rodu Žerotínů na zámku ve Velkých Losinách

Pokud se ovšem chcete dozvědět více o rodu Žerotínů, který stojí za touto naší pýchou, nezapomeňte se zastavit na nedaleký zámek ve Velkých Losinách. Na zámku si můžete koupit prohlídku po trase představující rod Žerotínů nebo po trase o rodu Lichtenštějnů, kteří zde bydleli posléze.

Okruh o Lichtenštejnech se uzavírá celkem brzy a jelikož jsme zde byli až na podzim, mohli jsme si prohlédnout pouze trasu o Žerotínech, ale to nám nevadilo a naopak přihrálo do karet.

Když jsme poprvé vstoupili dovnitř, náš průvodce (po zvídavých otázkách) nás neváhal seznámit i s dobovou podlahou či nádherně vyrývanými dveřmi, ale to byl teprve lehký začátek. Čekala nás totiž galerie s nejdůležitějšími postavami tohoto rodu či velký sál, kde jsme se dozvěděli něco o zvyklostech souvisejících se svatbou v tehdejší době. Nesmím opomenout ani část knihovny (zbytek je před veřejností ukryt), která překvapivě přečkala nájezd Švédů, kteří naopak dostali od zdejšího pána zaplaceno za ochranu. Jedná se tak o jednu z našich nejstarších knihoven. Překvapil nás také výrazně modrý salonek plný tapisérií a to nejen těmito tkanými koberci, ale především svojí barvou, neboť barva Žerotínů byla červená. Co nás ale rozhodně uchvátilo, byla bohatá barokní kaple, která se dochovala téměř dokonale vybavená z tehdejší doby.

 

   

Závěrečná část prohlídky je věnována především čarodějnickým procesům, které jsou s Velkými Losinami spojované. Možná sem přijdete, tak jako já, vybaveni znalostmi z filmu či knihy Kladivo na čarodějnice, ale zdejším průvodcem budete překvapivě vyvedeni z omylu. Zdejší procesy byly vykonstruované na základě ztraceného srdce jedné z žen rodu Žerotínů. Alžběta Juliána během svého posledního porodu zemřela a její srdce bylo umístěné do stříbrné schránky. Pár let po ní bohužel skonal i její manžel Přemyslav III. a jejich děti byly moc malé na spravování zdejšího panství. Na zámek tak přijíždí hraběnka Angelika Gallová, která zjistí, že se srdce ztratilo a rozpoutá tak nemilosrdné čarodějnické procesy. Ty se ale nevyhnout nikomu, ani mužům, do jejího hledáčku se totiž dostane každý, kdo na zámku pracoval či zde pouze byl něco dovézt.

Za zmínku rozhodně stojí, že Žerotínové nechali zbudovat nádhernou barokní zahradu s komplikovaným systémem vodovodních kanálů, jezírek apod. Právě tato zahrada se jim stala osudnou, neboť její údržba tento rod zruinovala. Zámek byl tak prodán rodu Lichtenštejnů, kteří celou zahradu doslova srovnali se zemí, staré stromy prodali, nehledě na všechny vybudované kanály s vodovodním systémem, který se zde funkční ukrývá pod zemí dodnes. To se stalo osudné jak zahradě, tak zámku, kam začala pronikat voda. Vychytralí Lichtenštejnové tak například spodní patra zámku zalili betonem, aby se více o věc nemuseli starat.

Dnes je zámek majetkem státu, který se jej snaží dát do pořádku. Probíhají zde tak neustále nějaké opravné práce, které se snaží napravit některé napáchané historické škody. Jistě vás to ale nebude omezovat a prohlídku zámeckého parku i samotného zámku s velkým nádvořím si opravdu užijete. Za sebe musím ještě vyzdvihnout vynikajícího průvodce, který nám dokázal odpovědět na všemožné otázky a bylo opravdu vidět, že je do zdejší historie opravdu hluboce ponořen.

 

Důležité informace před návštěvou

Ručná papírna Velké Losiny
Leden-duben, říjen-prosinec: út-pá 10:00-16:00, so-ne 9:00-16:00
Květen, červen, září: po-pá 10:00-17:00, so-ne 9:00-17:00
Červenec a srpen: po-ne 09:00-18:00

Vstupné plné 130 Kč, zlevněné 95 Kč
Doba prohlídky: 60 min
Lze fotografovat

Zámek Velké Losiny
Žerotínský okruh je otevřen od 25.května do října s následujícím harmonogramem
Květen, červen, září: út-ne 9:00-16:00
Červenec srpen: út-ne 9:00-17:00
Říjen: so-ne 9:00-16:00

Vstupné plné 140 Kč, zlevněné 100 Kč
Doba prohlídky: 60 min
Lze fotografovat jen ve dvou místnostech

Zajímavé odkazy

Doprava

Do Velkých Losin můžete přijet vlakem a to na stanici Velké Losiny – zámek, která je blíže právě k zámku nebo pak také na stanici Velké Losiny, která je blíže papírně. U papírny se pak nachází také autobusová zastávka Velké Losiny – hotel Praděd, u zámku je pak zastávka příhodně pojmenována Velké Losiny – zámek. Ve Velkých Losinách je hned několik parkovišť, včetně těch přímo u zámku či u papírny. Byli jsme zde mimo sezónu, takže nebyl problém zaparkovat, ale těžko říct, jak je to v létě, neboť se mi zdála parkoviště vcelku malá.

 

Kam dál v okolí Velkých Losin? Jistě nevynechejte výšlap na nedaleký Králický Sněžník (1424 m n.m.), který ukrývá spoustu podob přírody a lesů, včetně kouzelných rašelinišť. Pokud hledáte spíše zábavu a adrenalin, nenechejte si ujít Dolní Moravu, která nabízí spoustu vyžití pro malé či velké od vodního parku, přes lanové centrum a bobovou dráhu až po stezku v oblacích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *