Horní Věstonice: Ubytování, vinné sklípky a restaurace

Když chcete objevovat krásy Jižní Moravy, není to nikdy na jeden den. I my jsme tady zůstali rovnou celý týden, aby jsme toho zažili co nejvíce, protože nekonečně vinohrady a panenskou přírodu nemá většinou člověk za rohem. Naším ústředním bodem se nakonec staly Horní Věstonice a nemohli jsme opravdu zvolit lépe. Pojďte se nakouknout, co všechno dokážou nabídnout.

Proč jsme si vybrali právě Horní Věstonice? Je to malebná víska rozprostírající se pod Pavlovskými vrchy, odkud jsme mohli vyrazit na náš turistický i cyklistický výlet bez jakéhokoliv dalšího dojíždění k Pálavě. Ačkoliv jsme se tady stavili týden ke konci června, místo působilo jako poklidné a bez velkých shluků. A když jsme se chtěli projít na krátkou procházku, hned nedaleko se nabízela vodní nádrž Nové mlýny, uprostřed níž se k nebi ční kostel sv. Linharta obklopen spoustou druhů vodního ptactva. Nádherná panoramata se zde rozprostírají především při západu slunce nad touto vodní plochou. Nemluvě o tom, že tahle drobná víska si mě získala také pojmenováním zdejších ulic, které jsou věnované ryze stromům.

Ubytování

Rezidence Věstonice
www.rezidence-vestonice.penzion.cz
Lípová 123, Horní Věstonice
6 nocí (červen 2020) – 13.142 Kč
Počet osob: 2
Omezení: 18+
Součástí: vybavená kuchyň, wi-fi, klimatizace
Parkování v ceně, úschovna kol

Pokud hledáte dovolenou, kterou si chcete užít v páru, chcete mít ve dvou pohodu a chvíli jen sami pro sebe (vždyť děti mohou jít na prázdniny k babičce nebo na tábor), jistě si vás získá rezidence Věstonice. Zakázány jsou nejen osoby pod 18 let, ale také jakékoliv párty, neohlášené návštěvy, takže i přes více ubytovaných budete moci plnohodnotně relaxovat a pociťovat soukromí.

Součástí areálu je parkoviště, částečně ve dvoře a částečně na ulici pod kamerami. Dále máte možnost v objektu uschování kol, neboť právě Pálava se přímo nabízí na projížďku, tak je doma rozhodně nenechejte. Pokud ale nejste aktivní a chcete si užít Pálavu v poklidu, jistě přijde vhod bazén, který je denně k dispozici všem hostům. Za příplatek pak můžete využít vířivku obklopenou malým vinohrádkem přímo v areálu.

Rezidence Věstonice Rezidence Věstonice Rezidence Věstonice Rezidence Věstonice

Dalším významným kladem je také přítomnost vinného sklípku. Pokud vyrážíte ve dvou na Jižní Moravu, sklípky nebývají ochotné dělat degustaci vín pro tak malý počet lidí, takže jsme využili právě zdejšího sklípku, kde majitelé rezidence mají vína od zdejších pěstitelů a za poplatek jsme mohli zdegustovat 5 vín a ještě jsme se dozvěděli spoustu zajímavých nových poznatků ohledně vín, jejich pěstování a zpracování.

Jak je vidět, zdejší majitelé se snaží pro své hosty připravit opravdu jedinečnou dovolenou s veškerými zážitky, které očekáváte od příjemného pobytu na Pálavě. Musím přiznat, že jejich pohostinnost ovšem pokračuje dál za běžné standarty. Kromě toho, že rádi se vším poradí, pomůžou, jsou vám k dispozici kdykoliv, také se o vás starají, jako byste byli jejich příbuzní. Během našeho pobytu nás potěšil čerstvě upečený koláč k ranní kávě od paní majitelky, která si na nás vzpomněla i následující den, kdy jsme pro změnu dostali čerstvá bio vajíčka na snídani. Opravdu nejlepší přístup, jaký jsem kdy zažila.

Rezidence Věstonice Rezidence Věstonice Rezidence Věstonice Rezidence Věstonice

Vinné sklípky

Před samotnými Horními Věstonicemi vás přivítají početné vinné sklípky po vaší levici. Z nich pak máte nádherný výhled na nedaleké vodní dílo Nové mlýny, které je kouzelné pozorovat se skleničkou v ruce při západu slunce.

Menším problémem ovšem je, že sklípky nemají pravidelnou otevírací dobu a spíše fungují po předchozím telefonickém domluvení s majiteli. Tedy až na jednu výjimku. My jsme si nakonec párkrát poseděli u sklípku Veltlinium 1874 (Horní Věstonice 142), který tak sice na první pohled nevypadá, protože se jedná o patrovou budou. Jak jsme se informovali, je to ovšem opravdu rekonstruovaný starší sklípek. Zde můžete ochutnat vína z rodinného vinařství Vinofol, která nám opravdu zachutnala. Kromě vín mohu doporučit k zakousnutí např. sýrové prkénko.

Jak jsem se informovala u dvou zrovna otevřených sklípků, degustaci dělají při skupině alespoň 8-10 osob. Menší sklípek pak zmínil, že během letní sezóny občas mívají některá vína otevřená na ochutnávku u pultíku, ale nemůžete si vyloženě vybrat, co chcete ochutnávat, jen to, co budou mít zrovna k dispozici (a potřebují např. prodat).

Veltlinium 1874 Veltlinium 1874 Veltlinium 1874 Veltlinium 1874

Restaurace

Pokud sem vyrazíte v sezóně, jistě nebudete mít problém najít jak přímo v Horních Věstonicích tak v okolí restaurace. Jakmile tady ovšem nejste přes léto, vyvstává menší problém ohledně dostupnosti, restaurace otevírají totiž většinou až na víkendy a jedna námi vytipovaná o víkendech uspořádávala svatby, takže ani přes sobotu jsme neuspěli.

Předně přímo v Horních Věstonicích je zrekonstruovaná hospůdka, resp. restaurace Pod Martinkou (Lípová 131, Horní Věstonice), kde se dá najíst takových těch základních jídel, jako je guláš, smážák apod. Když se vám nechce nikam jezdit, můžete se tady dostatečně najíst, ačkoliv žádný gastronomický požitek to není.

Restaurace Bobule Restaurace Bobule Restaurace Bobule - podvečerní menu Restaurace Bobule - polední menu

Při hledání lepšího jídla můžete vyzkoušet restauraci Bobule (foto výše) v nedalekém Pavlově (23. dubna 20, Pavlov). Ta překvapivě fungovala na netradičním režimu, kdy do 17h nabízí jídla z jednoho menu, spíše jednoduššího charakteru a po 17h pak nabízí běžné menu pestřejšího rázu. Víno, které zde můžete ochutnat, pochází od vinařství Vican.

Další restaurace je poměrně dál od ubytování, ale bude se vám hodit v případě, když např. pojedete do akvaparku Aqualand Moravia nebo omrknout naučnou stezku a malé muzeum Brána do Říše Římské. Jedná se o Kometa Pub (Pasohlávky 4) s parádní zahrádkou, kde se velmi dobře najíte. Navíc zde občas bývají víkendové akce se speciálním menu, kdy my jsme si zrovna pošmákli na vynikajícím steaku. Mohu jedině doporučit.

Kometa Pub Kometa Pub Kometa Pub Kometa Pub

Obchody

V obci se nachází jednota Coop (Morušová 70, Horní Věstonice), malý obchůdek, kde základní věci a potraviny naleznete. Jedinou zákeřnější věcí se může stát otevírací doba, která je ve všední dny do 17h, takže musíte pečlivě naplánovat své výlety, ať stihnete případně nakoupit (nebo půjdete brzy ráno, také možnost). V sobotu otevřeno pouze dopoledne do 11 a v neděli zavřeno.

Dále v obci naleznete kováře (Morušová 216, Horní Věstonice). Bližší informace bohužel neposkytnu, protože když jsme se v pátek stavili během dané otevírací doby, bylo bohužel zavřeno. Ovšem všude po vesnici se můžete kochat jeho drobnými pracemi na domech, stejně tak v rezidenci Věstonice, kde uvidíte nádherné kované detaily. Jak jsme se informovali, ková spíše na objednávku, ale pokud takové věci oceňujete stejně jako my, třeba se vám bude tato zmínka hodit.

Kovář v Horních Věstonicích Kostel a fara v Horních Věstonicích

A co tedy podniknout na Pálavě? Určitě si zařaďte do plánu cyklovýlet kolem Pavlovských vrchů, šlápnout si také můžete na kole po Lednicko-Valtickém areálu, který je téměř samá rovinka a přináší zajímavou architekturu umístěnou do přírody. Z Horních Věstonic jsme také vyráželi pěšky po Pavlovských vrších za zdejšími zříceninami hradů a tím bych rozhodně nekončila, je tady spousta dalších možností, co podniknout. Tak co, už plánujete svůj příští výlet směrem na Pálavu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *