Vinařskou stezkou kolem Pálavských vrchů
Když se řekne Pálava, každý si představí buď Chráněnou krajinnou oblast nebo stejnojmenné víno. Proč si tedy neužít obou věcí zároveň a nevydat se po tomto krásném kraji plném vína na kole? Naše první cesta objevující krásy tohoto kousku světa byla od počátku jasná.
Trasa: Horní Věstonice – Perná – Bavory – Mikulov – Klentnice – Pavlov – Dolní Věstonice – Horní Věstonice (viz mapa) Jak si můžete všimnout, trasa je takové kolečko, takže je jen na vás, z které z výše zmíněných vesnic odstartujete svůj cyklovýlet a nebo zda jej vezmete rovnou v protisměru. |
My jsme byli v obci Horní Věstonice ubytováni, ale pokud zde nemáte zázemí, uprostřed obce se nachází poměrně nemalé parkoviště pro odstavení auta nebo můžete využít autobusové dopravy linek 570 (Břeclav/Mikulov) a 540 (Hustopeče/Mikulov). Případně můžete začít trasu rovnou v Mikulově, kam se můžete dopravit vlakem.
Touhle vyjížďkou po CHKO Pálava jsme odstartovali naši dovolenou, protože jsme v ní viděli nejkratší a tedy nejlehčí variantu. O to více nás Jižní Morava, kterou jsme doposud měli za rovinku, překvapila svým z kopečka – do kopečka. Paradoxně mohu říct, že o 15km delší trasa po Lednicko-valtickém areálu byla oproti této opravdu pohodička (článek vyjde brzy). I tak vás nečeká nic záludného, veškeré trasy vedou po vyasfaltovaných cestách (i s lehkým provozem, tak pozor na děti), takže je zvládne téměř každý.
Odměnou tohoto výletu vám budou neskutečné pohledy do krajiny. Po levé ruce budete mít vždy nejvyšší vrcholky Pálavy – Děvín (550 m n.m.), Obora (483 m n.m.), Pálava (462 m n.m.) a Stolová hora (459 m n.m.) – takže si je můžete parádně vychutnat ze všech stran. Do okola se pak rozprostírají nekonečné vinohrady rodinných, malých i velkých firem, a když už náhodou chybí vinná réva, pokocháte se nad poctivými českými poli zalitými obiloviny, jejichž kraje lemují vlčí máky a další luční kvítí. Žádnou řepku ani neuvidíte, ani neucítíte. Celou atmosféru pak navíc doplňují všudypřítomní dravci, které spatříte kroužit nad vinohrady číhající na svou kořist.
Věděli jste, že na Pálavě se natáčel známý, nyní již trojdílný film Bobule? |
První obec, do které zamíříte, je Perná. Celý tento kraj je zaměřen na vinařství, a tak není divu, když právě tady vznikla šlechtitelská stanice věnující se výzkumu v oblasti vinné révy. Právě zde byla v roce 1977 vyšlechtěna odrůda Pálava, která vznikla křížením odrůd Tramín červený a Müller Thurgau.
Další obcí jsou Bavory, a tak jako jiné vesnice v této lokalitě, tak i ony nabízejí sklípky, kam si můžete zajít na dobré místní víno. Směrem z Bavor se vydáte po méně frekventované cestě na Mikulov, při které spatříte maličký skalnatý vrcholek Kočičí skála (362 m n.m.), přírodní památku uprostřed polí, kde se můžete na chvíli zastavit, vydechnout a pokochat se jedinečnou faunou a flórou na takovém malém střípku divoké přírody.
Ještě než samotný Mikulov spatříte, prozradí jej Svatý kopeček jako takový krásný předvoj. Do centra Mikulova se sjíždí pohodově, z velkého kopečka to bez problému jede, ale pamatujte, že tudy se budete muset opět vrátit zpět na trasu. Právě v této části se vám otevře nádherný pohled na zámek, který vyčnívá nad celé město neboť vyrostl na skále. V centru je toho ale k vidění více, já si opravdu zamilovala zdejší malované domečky, ale za pozornost stojí také Dietrichsteinská hrobka. Mimochodem právě v Mikulově na zdejším zámku můžete spatřit největší sud v České republice pocházející ze 17. století, do kterého dříve poddaní chodili ulívat daň ze své produkce vína.
TIP: My jsme se právě v Mikulově rozhodli zastavit na menší oběd. Zamířili jsme mimo centrum, které bylo plnější, do nedaleké restaurace La bašta, kde jsme si mohli odložit kola a mít je na zahrádce pod dohledem. Dávali jsme si těstoviny a byly výborné. Jídla se tu orientačně pohybují kolem 200 Kč/porce. Personál možná trochu pomalejší, ale vstřícný. |
Klentnice je malou vískou, odkud můžete započít svůj další, tentokrát pěší výlet na zříceninu hradu Sirotčí hrádek a dále na stolovou horu. Pohled na něj se vám také v jednu chvíli nádherně otevře, když budete projíždět vesnicí, protože je opravdu nedaleko. V obci vás přivítají tři sochy a to socha sv. Leonarda, Floriána a Jana Nepomuckého.
Před příjezdem do Pavlova vás čeká kratší projížďka lesem a uvítá vás svěží vzduch od blížící se vodní nádrže Nové mlýny. Také je od Pavlova nádherný výhled na zříceninu hradu Děvičky. V obci váš pohled pak přiláká lis na víno či krásné malované domečky s vinnými sklípky. Jak jsme byli informování, právě v Pavlově se vína od všech vinařů uchovávají také v obecním domě, kam si můžete přijít posedět a ochutnat tak vína různých firem a značek, aniž byste si museli hlídat či domlouvat, kdy zrovna daný sklípek otevírá, což je paráda. Nesmím zapomenout zmínit ani Archeopark věnující se pravěkému životu ve zdejší lokalitě.
Vaše pouť bude pokračovat dále do Dolních Věstonic kolem vodní nádrže Nové mlýny, kde se mnozí pouští do vodních radovánek jako je kajtsurfing či windsurfing. V Dolních Věstonicích se pak naproti vinným sklípkům vynoří socha korpulentní ženy, zvětšené repliky Věstonické Venuše, která zde byla nalezena a není jedinou památkou, která odkazuje na dobu lovců mamutů. Při průjezdu obcí vás pak jistě zaujme renesanční dům s podloubím či budova bývalého pivovaru, na jehož komíně spatříte čapí hnízdo a pokud pojedete ve správnou dobu, tak nejspíše i tyto jedinečné opeřence odlétající v zimě do jižních krajin.
Ještě dříve, než vjedete do Horních Věstonic, vás uvítají malé sklípky rozprostírající se podél levé strany silnice. Jelikož tímto končí naše cesta, tak pokud máte přespání či nejste řidiči, doporučuji si zajít do větší budovy mezi sklípky, která nese název Veltlinium 1874. Jedná se o zrekonstruované sklepy a rodinné vinařství Vinofol, výborné prostředí, z terasy pak máte krásný výhled na vodní nádrže Nové mlýny, které směrem k vám lemují vinice a západ slunce se sklenkou vína je tady opravdu kouzelný.
Tohle je teprve první z řady výletů, které jsme podnikli na Pálavě a v okolí. A co vás ještě čeká v následujících článcích? Turistický výšlap na nejvyšší pálavské vrchy, cyklovýlet po Lednickovaltickém areálu, který jsem si zamilovala a kam se s pravidelností vracím a také po stopách historie zdejšího kraje, která je svázána s lovci mamutů.