Vydejte se pozorovat čápy bílé
Když někam vyrážíme na kolo, ráda vymýšlím naše cíle, ale tentokrát jsem nešmejdila prstem po mapě, ale naopak využila netradičního období, kdy u nás hnízdí ptáci, kteří na zimu odlétají do teplých krajin. Zatoužila jsem nakouknout do hnízd čápů bílých.
Čáp bílý
Čáp bílý je velký pták, pro nějž je charakteristické černobílé peří a dlouhý červený zobák i nohy. Má rozpětí křídel neuvěřitelné 2 m a můžeme se s ním setkávat v České republice od března do srpna, neboť pak odlétají do teplých krajin – především do Afriky, ale díky oteplujícímu se klimatu občas přezimují i v jižní Evropě.
K nám přilétají hnízdit a často jejich hnízda můžete pozorovat na vyvýšených místech, jako jsou nefunkční komíny či sloupy elektrického vedení. Snášejí 2-5 vajec, na kterých musejí sedět dlouhý měsíc a pečlivě je zahřívat. A když se mláďata konečně vyklubou na svět, důkladně se o ně následující měsíce starají a nosí jim potravu. Vždyť to nebude trvat dlouho a zase, společně s mladými, budou muset vyrazit dlouhou cestu na své zimní stanoviště.
A čím se tito ptáci živí? Většinou se s nimi setkáte někde na loukách či u mokřadů, protože v jejich zobáku končí hmyz, žáby nebo třeba také myši.
Pokud chcete vědět více o migraci čápů bílých, doporučuji přejít na článek Čapí migrace, který si pro vás připravila stránka birdlife.cz.
Pojďte pozorovat čápy
Určitě si s sebou nezapomeňte vzít dalekohled, neboť od hnízda je dobré mít patřičný odstup, ať vidíte na jeho obyvatele co nejvíce. Rozhodně se vyplatí počkat i 10-15 minut, protože celá scenérie v hnízdě se může postupně změnit. My jsme nejprve zahlédli jednoho dospělce, postupem času vykoukla hlava i prvního mláděte, které na nás dokonce v jednu chvíli vystrčilo zadnici a nakonec jsme se dopočítali dvou mladých čápů v hnízdě.
A kde hnízda hledat? Vyskytují se po celé České republice a jejich přehled naleznete na stránce birdlife.cz. Tam jsou v mapě vyznačena nejen místa hnízd, ale také zda v nich letos byl čáp pozorován nebo zda jsou zde dokonce mláďata a jak veliká. Každé místo obsahuje svůj deník, kam všichni pozorovatelé mohou zapisovat, kolik čápů v hnízdě zahlédli, aby se tak lépe monitorovala situace pro všechny ostatní zvědavé milovníky přírody.
Veškeré fotografie hnízda, které v článku vidíte, jsem pořídila v Jistebníku. Při cestě z Ostravy a zpět jsme dále zahlédli čápy na polích. Čerstvě se sekli rozličné rostliny a na holá strniště se tito velcí opeřenci začali okamžitě slétat a lovit. Vůbec jim nevadilo, že na poli ještě pracují lidé a pohybují stroje. Snažili se využít situace a sezobnout všechny tvorečky, co se nestačili schovat. Takže jakmile vidíte, že se někde na poli seklo nebo seče, zpozorněte, může vás čekat zajímavá podívaná několika čápů.
Hledáte další zajímavé cíle, kam cestovat po České republice? Zkuste nakouknout do mého článku plného 11 tipů na nejkouzelnější památky v České republice, protože tahle místa musíte rozhodně vidět.