Solný důl Wieliczka odkrývá tajemství těžby z minulých staletí

Rádi prozkoumáváte podzemní prostory a chodby a doufáte, že někde třeba doopravdy narazíte na trpaslíka kutajícího si svůj materiál? Zkuste se zastavit ve starém solném dolů ve Wieliczce, jehož vznik se datuje až do 13. století a je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Důl a turistický ruch

Pokud se vydáte do Krakova, určitě si naplánujte zajížďku i do nedaleké Wieliczky. Tam se ještě donedávna dobývala ze země sůl. Nyní je ale těžba zrušena a důl je zpřístupněn široké veřejnosti. Ačkoliv se jedná o podzemní prostory, teplota je zde překvapivě na příjemných 14-16°C a to celoročně.

Na výběr máte z klasické turistické prohlídky, kde společně s průvodcem projdete za 3 hodiny 3,5km dlouhou trasu skrze důl. Druhou variantou je pak hornická trasa, kdy můžete s průvodcem zažít důl naprosto jinak, jako praví horníci. I tentokrát prohlídka trvá 3 hodiny, ačkoliv projdete o něco kratší trasu – 1,9km, a to z důvodu plnění různých hornických úkolu po cestě. Nutno zmínit, že obě trasy nabízí prohlídku jiné části dolu.

My jsme prozatím dvakrát navštívili turistickou trasu, jednou samostatně a podruhé s rodiči, kterým jsme překládali. Zdejší průvodci, tedy alespoň v zimním období, kdy jsme se pokaždé v dole příjemně zahřáli, nabízejí pouze polštinu a pak světově rozšířené jazyky, jako je např. angličtina. V češtině ovšem nebyli dostupní.

Do hlubin země

Turistická trasa vás zavede do nádherných i poučných zákoutí. Během prohlídky se dozvíte nejen o těžbě soli od středověku do dnešních dob, ale i historickou důležitost či třeba pověst o vzniku tohoto dolu. Sůl známe všichni, ta ze sáčku je průhledná a bílá, ale sůl zde ve Wieliczce je našedlá a spíše zakalená. Naleznete ji neopracovanou či zkrystalizovanou na stěnách, ale také vytesanou v podlaze do rozličných vzorů. Stojí zato vidět také zdejší „špagety“, tedy tenounké krápníky ze soli o velikosti brčka. Mimochodem, zkuste si olíznout zdejší zdi nebo se napít ze solného pramene a zažít tak solný důl plnými doušky.

V dole narazíte na nepřeberné množství soch, na kterých je nejzvláštnější to, že jsou vytesány ze zdejší soli horníkem, který neměl umělecké vzdělání. I přesto jsou sochy působivé a jistě vám učarují. Navíc v nich uvidíte mnohdy osobnosti, které důl v minulosti navštívily. Mezi ty nejvýznamnější patří např. Mikuláš Koperník, Johann Wolfgang von Goethe nebo Karol Wojtyła, který se zde zastavil dokonce dvakrát.

Kromě rozličných chodeb, místností s ukázkou zdejších prací či zatopených pater vstoupíte také do kaplí. Svojí monumentálností vás ohromí kaple sv. Kingy, která je veliká přes dvě patra a obsahuje mnoho vytesaných obrazů či soch. Naleznete zde především výjevy z Ježíšova života. Kaple je dnes využívána také pro svatební účely.

Možná vám přijde podivné, proč se zde objevuje tolik místností mimo rámec hornického povolání. Jenže horníci zde trávili většinu času, a tak kaple byly doslova nutností. Vždyť oproti horníkům z třeba takového uhelného dolu měli výhodu – sůl a pobyt v solných jeskyních pomáhá k léčení dýchacích obtíží, a tak zde mohli pobývat bez zdravotních následků a ba naopak, pro prospěch svého zdraví. Zajímavostí je, že zde přebývali také koně a jelikož by bylo nákladné je každý den vyvážet z dolu a zase do něj, prožili zde svůj celý život. Stáje měli v místech, které dnes slouží právě pro léčebné pobyty.

Poznámka na závěr

Prohlídka dolu ve Wieliczce skrze turistickou trasu je spíše pro fyzicky zdravé lidi. Hned na počátku vás totiž čeká sestup po schodech a to přes 50 pater do hlubin země. Když jsme důl navštívili prvně, po ukončení prohlídky jsme měli navíc možnost za příplatek se projet dobovým vláčkem (+1h, pouze polsky), prohlédnout si muzeum hornictví (+1h) a zavítat do interaktivní místnosti, kde doporučuji zhlédnout 10minutové 5D video. Při naší poslední návštěvě byly ovšem prostory uzavřeny z důvodu rekonstrukce, tak snad se brzy opět zpřístupní.

Na závěr prohlídky nezapomeňte navštívit zdejší obchod s upomínkovými předměty. Můžete zde najít spoustu krásných dárků, jako je ovoněná sůl do koupele nebo přímo sůl do kuchyně různých hrubostí v krásných pytlících.

Základní informace

Turistická trasa
Vstup s anglickým průvodcem: 93 PLN / dospělí, 84 PLN / studenti a senioři, 73 PLN / děti
Vstup s anglickým průvodcem během léta a svátků: 100 PLN / dospělí, 90 PLN / studenti a senioři, 80 PLN / děti
Možnost natáčet či fotit je zpoplatněna za 10 PLN
Prohlídky probíhají každých 30 minut v časech:
listopad-březen: 9:00-17:00
květen-červen, září-říjen: 8:30-18:00
červenec, srpen: 8:00-19:00

Vstup s polským průvodcem: 66 PLN / dospělí, 57 PLN / studenti a senioři, 48 PLN děti
Vstup s polským průvodcem během léta a svátků: 73 PLN / dospělí, 63 PLN / studenti a senioři, 55 PLN / děti

Více informací o dole naleznete na stránkách www.wieliczka-saltmine.com


Solný důl Wieliczka, zdroj Mapy.cz

Doprava
My jsme se do Wieliczky zajeli podívat autem. Je zde opravdu nepřeberné množství parkovišť, ať již placených nebo neplacených, jak můžete vidět na mapě výše.
Do Wieliczky se můžete vydat také vlakem na zastávku Wieliczka Rynek-Kopalnia. Spoj na tuto zastávku jezdí z hlavního vlakového nádraží v Krakowě, kam už spoj z České republiky jistě najdete. Nutno poznamenat, že v Krakowě se nachází také letiště, pokud byste preferovali leteckou dopravu.

A kam dále ze solného dolu ve Wieliczce? Rozhodně si zajeďte do 15 km vzdáleného Krakowa, kde se nachází známý Královský hrad na Wawelu včetně draka chrlícího oheň. Krakow toho ovšem nabízí mnohem více, ať již z období středověku nebo z nedávné historie druhé světové války, kdy právě zde stála známá Schindlerova továrna, která zachránila stovky lidských životů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *