Židovské ghetto v Podgórze během 2. světové války
Když Krakov zasáhla 2. světová válka, ledacos se změnilo, a to především pro židovské obyvatelstvo. V první fázi to bylo jen označováno páskou na paži, ale i tohle na první pohled zřejmé označení přišlo brzy okupantům málo, a tak vytvořili v městské části Podgórze židovské ghetto.
Dříve v této části města žilo přibližně 3 000 lidí, kteří byli vystěhování. Městská část Podgórze byla obehnána vysokou zdí a dovnitř naměstnán více jak pětinásobný počet osob židovského původu. Všechna okna a dveře směrem ven z ghetta byly zazděny. Dovnitř se dalo dostat čtyřmi branami, které hlídali nejen nacisté zvenčí, ale také židovští vojáci zevnitř, neboť dostávali za tuto svoji službu další zvýhodnění.
Emanuel Oskar Schindler a jeho továrna
V ghettu bohužel panovaly nevhodné podmínky pro život, ale i přesto se našli lidé, kteří se snažili zmírnit či zcela odstranit zlo páchané na židech. Jedním z nich byl továrník Oskar Schindler, který zaměstnával židy jako levnou pracovní sílu. Ačkoliv byl jeho prvotní motiv finanční, netrvalo dlouho a těchto lidí si začal vážit, řádně jim platil a dával najíst.
Dnes si jeho činy a celkově toto období můžete připomenout v muzeu, které v nedávné době vyrostlo v areálu Schindlerovy továrny. Koncept muzea překvapí svým prostředím, které vás doslova vtáhne do událostí. Projdete se doslova zákopy a mezi zdmi ghetta. Celé muzeum je opravdu velmi netradičně pojato a zanechá ve vás hluboké emoce.
Apteka Pod orlem
Hrdinů bylo ovšem více a někteří z nich pracovali v aptece Pod orlem. Jednalo se o lékárnu, která zde fungovala ještě před vystavěním židovského ghetta, ovšem během vystěhování zdejších obyvatel se rozhodl lékárník a několik žen zůstat, aby mohli následně židům pomáhat. A že zde bylo léků opravdu zapotřebí.
Ale to nebylo jediným jejich činem, neboť každým dnem tito zaměstnanci lékárny museli procházet přes brány dovnitř a ven. Často toho využívali pro nelegální přenos dopisů od známých, finanční hotovosti a dalších cenností, které by mohly zdejšímu utlačovanému obyvatelstvu pomoci. A jakmile bylo třeba, sloužila lékárna také jako úkryt pro hledané židy.
Apteka Pod orlem je malinké muzeum, které dodnes přináší závan tehdejší doby. Můžete nakouknout do mnoha přihrádek a skříní, a dokonce si zavolat telefonem tehdejšímu majiteli a lékárníkovi Tadeuszi Pankiewiczovi.
Další střípky historie v Podgórze
Bohužel i přesto byl obyvatelstvu ghetta nakonec připraven nepříjemný osud a byli odvedeni do koncentračních táborů. Náměstí hrdinů (Plac Bohaterów Getta) v té době sloužilo jako shromaždiště vybraných skupin odváděných židů a dnes zde naleznete instalaci 70 židlí, které mají symbolizovat nábytek v ulicích zanechaný odvlečenými lidmi.
Poslední připomínkou tehdejšího útlaku a utrpení jsou dva kusy zdí z tehdejšího ghetta, které se krčí mezi budovami. Jeden naleznete na ulici Lwowská, kde visí i pamětní deska s nápisem: „Zde žili, trpěli pod nacistickými mučiteli a jejich poslední cesta vedla do koncentračních táborů.“. Druhou zachovalou část zdi pak můžete najít na ulici Limanowskiego za zdejší školou.
Důležité informace před návštěvou
Továrna Oskara Schindlera
Lipowa 4, Krakov
www.muzeumkrakowa.pl
Vstupné: 26 PLN / dospělí, 22 PLN / zlevněné
Vstupné s průvodcem: 160 PLN
Pondělky zdarma
Otevírací doba
Listopad-březen: po 9:00-14:00, út-ne 9:00-18:00
Duben-říjen: po 9:00-16:00, út-ne 9:00-20:00
Každé první úterý v měsíci zavřeno
Apteka Pod orlem
Plac Bohaterów Getta 18, Krakov
www.muzeumkrakowa.pl
Vstupné: 14 PLN / dospělí, 10 PLN / zlevněné
Vstupné s průvodcem: 110 PLN
Pondělky zdarma
Otevírací doba
Po 10:00-14:00, út-ne 9:00-17:00
Každé druhé úterý v měsíci zavřeno
Doprava
My jsme byli ubytováni v Kaziměři, takže jsme do Podgórze dorazili hezky po svých, pokud ale hledáte městskou dopravu, pak je zde tramvajová a autobusová zastávka Plac Bohaterów Getta. Pokud se sháníte po vlakové dopravě, pak vás jistě bude zajímat nádraží Kraków Zabłocie. Všechny výše uvedená místa jsou od sebe kousek procházkovou chůzí.
Jedná se o půldenní výlet, jehož délku vám určí čas, který strávíte v muzeu Schindlerovy továrny. To se může natáhnout na takové 2-3h, ovšem jak můžete vidět na mapce, všechny tyto důležité body (vyznačeny červeným čtverečkem) jsou velmi blízko u sebe a není náročné si je projít, není potřeba automobilové přepravy.
A kam dál? Určitě zamiřte do Kaziměři, čtvrti nacházející se pouze přes řeku, kde se ukrývá další židovská historie. V Kaziměři naleznete synagogy, muzea věnovaná židovské kultuře, ale i židovskou kuchyni na Szeroké ulici, která stojí za ochutnání.