Schindlerova továrna, připomínka židovského bezpráví během 2. světové války
Historie zaznamenala mnoho okamžiků upírání svobod a života celým národům. Jedním z těchto smutných momentů je i 2. světová válka a vyhlazování židů. Ovšem i když se děje takové velké bezpráví, vždy se najdou hrdinové, kteří se snaží pomoci. Připomínkou událostí v Krakově je Schindlerova továrna přestavěná v dnešní době na důstojné muzeum.
Neblahá minulost
Krakov bylo dříve pro židovský národ. velmi významné město. Dodnes zde najdeme židovskou čtvrť Kazimierz (Kaziměř), kde jsou soustředěny synagogy a židovská kultura, mimochodem velmi doporučuji si zajít na Szeroké ulici na jejich tradiční jídlo. Ovšem význam těchto lidí upadl s nástupem druhé světové války, která právě židovské obyvatelstvo velmi zasáhla. Ani Krakov neunikl segregaci, židovskému ghettu (v místě dnešní Podgorze) a konečnému vyhlazování židů v koncentračních táborech.
Těchto lidí zde nyní žije minimum a v dnešní době najdete v Podgorze velmi málo „památek“ připomínajícím tyto děsivé události. Není divu, že na ně tento národ nechce vzpomínat. Ale i přes všechno to bezpráví se zde pro vyvolené našla malá naděje. Tou byl Oskar Schindler, který najímal z řad židovských obyvatel pracovníky do své továrny.
Nejprve jen z toho důvodu, že se jednalo o nejlevnější pracovní sílu. Jenže jak to tak bývá, v některých lidech se hne svědomí a stejně tak i Schindler začal bojovat za své zaměstnance, dával jim větší výplatu, jídlo a další privilegia, která židé zaměstnaní jinde neměli. Ačkoliv byla druhá světová válka v Polsku pro židovskou populaci katastrofickou událostí, nikdo se nedovolil zde postavit režimu, Schindler byl jedním z mála, kdo se nebál a dokonce zachránil některé své zaměstnance z transportů smrti s vědomím, že i on za to může nést velmi zásadní následky.
Pokud si chcete ještě před návštěvou muzea udělat obrázek o tom, jaká situace zavládla v Krakově během 2. světové války, doporučuji zhlédnout Oscarový film Schindlerův seznam (1993), který vás provede neskutečnými událostmi, kroky nacistů vůči židům, ale také Schindlerův boj za židy, které se snažil zachránit od koncentračních táborů tím, že jim dával práci. Je to opravdu silný a emotivní snímek.
Celé muzeum vděčí za svůj vznik právě tomuto filmu, protože teprve po jeho uvedení se lidé začali naplno zajímat o Schindlerovu osobu a navštěvovat do té doby chátrající továrnu. Město tak zakoupilo všechny budovy a vystavělo velmi komplexní a informativní místo o této nešťastné minulosti.
Muzeum, kde na vás dýchne historie
Pokud se řekne muzeum, nejspíše se představíte bílé místnosti s mnoha vitrínami a popisky. Koncept muzea Schindlerova továrna je ovšem jiný. Postupně procházíte místnostmi, které vás provázejí jednotlivými válečnými roky a jejich vlivem na samotný Krakov. Všechny místnosti jsou od základu upraveny, aby představovaly malé bytečky před okupací, válečné vřavy, bunkry, továrny, ale i židovské ghetto. O to více na vás dýchne tíživá atmosféra a mrazivost tehdejší doby.
Dominantou muzea nejsou pouze vitríny se všemi předměty z tehdejší doby. Velmi podstatným prvkem jsou všudypřítomné dokumenty s nahrávkami pamětníků vždy k dané situaci. Bohužel většinou se jedná o malinká schovaná místa, u kterých mohou poslouchat tak dva lidé. I přesto hodně lidí muzeem jen prochází, takže pátrejte a pokud uvidíte někde volné místo ke sledování dokumentu, rozhodně doporučuji zhlédnout.
Po všech těch místnostech, které vás provedou stavěním ghetta, přejmenováváním ulic na německé či schováváním židů ve sklepě, se dostanete do velké bílé místnosti popsané od shora až dolů myšlenkami pamětníků z té doby. Je zde několik válců, na kterých je vše přeloženo do světových jazyků. Úplně na závěr se s vámi rozloučí portréty židů zachráněných Oskarem Schindlerem. Jak je psáno v Talmudu: „Když někdo zachrání jediný život, je to, jako by zachránil celý svět“, protože každý ze zachráněných židů měl přeci syny a dcery, které dnes mají své děti – není to jen jeden zachráněný život, ale celé budoucí generace.
My jsme si nepročítali úplně veškeré věci a zhlédli jsme jen část dokumentů a i přesto jsme zde strávili přes 2 hodiny. Pokud si sem rozhodnete zajít, velmi doporučuji si udělat větší časové okno, mít nějakou tu rezervu, ať nemusíte odejít dříve kvůli jiným plánům – toto místo si to rozhodně nezaslouží.
Vždycky jsem se držela uprostřed skupiny, kdyby začali střílet…
Základní informace
Vstupné: 26 PLN / dospělí, 22 PLN / zlevněné
Vstupné s průvodcem: 160 PLN
Návštěva Schindlerovy továrny je v pondělky zdarma, ovšem i přesto je nutné mít lístek, protože počet vstupů je na daný den omezen z důvodu nepřeplňovaní kapacit muzea.
Už před otevírací dobou se zde linou fronty turistů mířící k pokladně na prohlídku tohoto místa, a tak není vůbec od věci den předem zakoupit vstupenku ať již online nebo na krakovských pobočkách Muzeum Historyczne spojujících pod sebou prodej vstupenek na mnohá místa.
My jsme průvodce neměli, ovšem zahlédli jsme je a chvilku se zaposlouchali. Pokud se rozhodnete pro průvodce, provede vás nejdůležitějšími okamžiky a upozorní na nejpodstatnější věci, váš průchod muzeem bude tak rychlejší. Ovšem i na vlastní pěst při čtení většiny tabulí vás muzeum velmi obohatí a je dostačující, ačkoliv časově náročnější.
Expozice a průvodce nejsou v češtině, pouze v polštině a angličtině.
Otevírací doba
listopad-březen: po 9:00-14:00, út-ne 9:00-18:00
duben-říjen: po 9:00-16:00, út-ne 9:00-20:00
Každé první úterý v měsíci zavřeno
Návštěva muzea je doporučena osobám starším 14 let.
Více informací naleznete na stránkách www.muzeumkrakowa.pl
Doprava
My jsme byli ubytováni v Kaziměři, takže jsme si to k muzeu vyšlápli po svých, protože všechno je v Krakově tak nějak hezky u sebe v docházkové vzdálenosti. Pokud hledáte příjezdovou trasu do Krakova, pak nedaleko továrny je vlakové nádraží Kraków Zabłocie. Jestliže vyhledáváte městskou dopravu v rámci Krakova, pak bude pro vás výborná zastávka Plac Bohaterów Getta, kde staví autobusy i tramvaje.
Po stopách židovské historie se můžete vydat dále v krakovské čtvrti Podgorze, kde naleznete několik míst připomínajících tehdejší situaci v židovském ghettu. Pro náhled do pravé židovské kultury bez útlaku zamiřte pak do čtvrti Kaziměř, kde naleznete také několik synagog, ale i tradiční kuchyni.