Navštivte tyto 4 krásné vyhlídky na hornické město Ostrava
Ostravu mám ráda, a tak bych vám ji představila i z trochu jiných, těch vyšších pohledů, ať si ji můžete dobře prohlédnout. Každá z následujících vyhlídek nabízí něco jiného, tak jakou tvář Ostravy si budete přát poznat při vaší další návštěvě?
Věž Nové radnice
Vstupné: 60 Kč / 40 Kč
Nadmořská výška: 210 m n.m.
Výška věže: 85,6 m
Tuhle věž jsem se rozhodla uvést jako první, protože nahoru vede výtah a je tak dostupná opravdu pro každého. Navíc se kolem ní vine řeka Ostravice a podél ní rozlehlé a nádherné Komenského sady. Můžete tak zjistit, že i Ostrava je nádherně zeleným městem. Navíc se tento rozlehlý park hodí pro další příjemné procházky.
Nejvýše se dostanete do 73 m výšky věže, odkud máte nádherný výhled na město. Věž je obehnaná pletivem pro větší bezpečí, naleznete tu dalekohled pro bližší pohled na části města a nesmí chybět ani informativní tabule ukazující zajímavá místa, která vidíme na výhledu.
Nová radnice byla otevřena 28. října 1930 jako projekt architektů Františka Koláře a Jana Rubého. Její dnešní charakteristickou zelenou barvu způsobilo měděné oplátování, které v reakci s vlhkem způsobeným nedalekou řekou takto zareagovalo. Budovu zdobí čtyři bronzové sochy od Václava Macha symbolizující hornictví, obchod, vědu a hutnictví, odvětví tak typická pro toto město.
Zajímavostí je, že se jedná o nejvyšší radniční budovu v České republice a není to jediné nej ohledně tohoto místa. Před radnicí vás totiž uvítá broznová socha Ikara o výšce 3,5 m, která se díky tomu řadí na pozici třetí největší sochy v České republice.
Více informací o věži Nové radnice naleznete na stránkách www.ostravainfo.cz.
Dolní oblast Vítkovice – Bolt Tower
Vstupné: 200-230 Kč / 170-200 Kč
Nadmořská výška: 220 m n.m.
Výška věže: 77,7 m
Dolní oblast Vítkovice je zachovalý hornický a hutní areál, po kterém se můžete zdarma projít a prohlédnout si zvenčí zdejší budovy. Pokud budete zvědaví, můžete se podívat i do uzavřených míst, kam se konají speciální průvodcovské prohlídky. Jednou z nich je i trasa na vysokou pec, na které se přistavěla v roce 2015 nádstavba ve formě Bolt Tower, ze které je nejenom krásná vyhlídka na areál Dolní oblasti Vítkovice, ale také na celou Ostravu.
Na věž se dostanete pouze díky dvěma okruhům, konkrétně můžete zajít na Vysokopecní okruh včetně návštěvy Bolt Tower, na které je asi 30 min rozchod. Druhou variantou je malý okruh, což je návštěva Bolt Tower s předplacenou konzumací v Bolt Café.
Nahoru se dostanete nejen výtahem, ale také buď krytí vnitřním schodištěm a nebo po pomalu stoupající lávce točící se kolem věže, uvnitř níž se nachází také zmíněná kavárna. Ačkoliv si mnozí myslí, že věž dostala jméno podle slavného běžce, není tomu pravda. Bolt totiž znamená v angličtině šroub, čemuž odpovídá i tvar celé nádstavby.
Více informací o Bolt Tower a Dolní oblasti Vítkovice naleznete na stránkách www.dolnivitkovice.cz.
Rozhledna v Landek Parku
Vstupné: zdarma
Nadmořská výška: 260 m n.m.
Výška rozhledny: 8 m
Landek Park je zachovalý těžební areál, se přehlídkou důlní techniky, ale také s možností prohlídky nejstaršího uhelného dolu na Ostravsku, dolu Anselm. Tento park areál je ukryt v zeleni, kde byste uhelný důl nejspíše ani nečekali.
Mimochodem, věděli jste, že právě v této oblasti se nalezla paleolitická plastika nazývaná Petřkovická Venuše? Stáří této dámy se odhaduje na 23 tisíc let a překvapivě od jiných nálezů tato soška nezobrazuje mohutnou ženu, jak bylo tehdy ideálem krásny, ale naopak ženu hubenou.
Zelení ukrývající tento areál se můžete vydat na několik turistických tras. Pokud se rozhodnete pro zelený okruh, vydáte se po naučné stezce plné poučných tabulí, která vás nakonec zavede až k menší dřevěné rozhledně. Odtud je výhled především na průmyslovou část Ostravy. Při naší návštěvě se mi místo zdálo lehce zanedbané, informační tabule na rozhledně s přehledem, na co se díváme, poškozené a to je opravdu škoda. Stezka pak dále vede kolem řeky Odry, do které se zde vlévá řeka Ostravice. Zde dále po stezce můžete ve skalní stěně zahlédnout i uhelné sloje.
Více informací o stezce kolem Landek Parku naleznete na stránkách www.hornicky-klub.info.
Halda Ema
Vstupné: zdarma
Nadmořská výška: 324 m n.m.
V Ostravě naleznete spoustu hald, které vznikly navozením hlušiny z místních dolů. Halda Ema je známá především tím, že dodnes pod jejím povrchem probíhají mnohé reakční procesy a je zde tak vyšší teplota. Na této haldě tak rostou díky těmto netradičním podmínkám i jiné rostliny než v okolí. Zvýšenou teplotu pouhým okem můžete zaznamenat v zimě, kdy celá Ostrava je pod pokrývkou sněhu, ale tady se nikdy sníh neudrží.
To, že se v uvnitř haldy něco děje, poznáte i jinak. Na několika místech se totiž ze země kouří a nejčastěji zde vyvěrá oxid siřičitý. Vstup na haldu je pouze na vlastní nebezpečí a terénem, takže určitě se nejedná o procházku vhodnou třeba s kočárkem. Výšlap na haldu vás ovšem odmění pohledem na celou Ostravu, kdy budete mí centrum, Dolní oblast Vítkovice a další výrazné stavby města jako na dlani.
Z hlady se pak můžete vydat do nedaleké ostravské zoo a pokud se nebojíte šlápnout o trochu více, tak můžete dojít až ke Slezskoostravskému hradu.
Chcete se dozvědět více o Ostravě a jejích zajímavých místech? Tak nakoukněte do rozšiřujících článků, které vás provedou jak hutním areálem Dolní oblast Vítkovice, tak hornickým areálem Landek park.
Super tipy! Do Ostravy a obecně do Moravskoslezského kraje bych se někdy moc ráda podívala, nikdy jsem tam nebyla. Jasně, není to „to nejkrásnější z Česka“, ale i tak bych se ráda seznámila s tamějším prostředím. Jen si tedy musím najít nějakého parťáka na takovéhle vyhlídkové výšlapy, přítel se bojí výšek. 😀