Replika královské galéry z 16. století v životní velikosti nebo partička ztracených Nemů, to vše můžete objevit v barcelonském přístavišti

Znáte ten kouzelný pocit, kdy k vám svěží vánek přináší vůni slaného moře a rozráží tak vedro dne? A přístav v Barceloně toho dokáže nabídnout mnohem více, neboť je to místo, kde se střetává naučná historie s moderní zábavou a oddechem v podobě kina a kaváren.

Když se přiblížíte k přístavu, jako první vám jistě padne do oka 60 m vysoký sloup vyzdvihující sochu Kryštofa Kolumba. Ten se rozhodnul najít cestu do Indie plavbou na západ, což nakonec i učinil díky podpoře krále Ferdinanda II. Aragonského a královny Isabely Kastilské. Při své cestě v roce 1492 nakonec nedoplul do svého vysněného cíle, ale objevil zcela nový kontinent – Ameriku. A Barcelona byla také místem, kam se vracel podat královské rodině hlášení ze své cesty.

Samotný Kolumbův památník (Mirador de Colom) byl vystavěn v 19. století jako připomínka této významné události. Uvnitř naleznete dokonce výtah na jeho vrcholek, odkud se můžete zahledět do nekonečných mořských vln, ale i do přístavu, do kterého samotný Kryštof Kolumbus v minulosti vplul. Kromě jeho samotné sochy na vrcholu sloupu si také můžete ve spodní části prohlédnout scenérie z jeho života a osm černých lvů.

 

   

Kousek nad Kolumbovým sloupem směrem na La Rambla se nachází Vojenské velitelství v Barceloně (Gobierno Militar de Barcelona). Jistě vás na první pohled zaujme neoklasicistní budova z první poloviny 20. století, která jako by se nehodila do katalánského modernismu vládnoucího na ulici La Rambla a dále na navazující ulici Passeig de Gracia. Na střeše se vyjímá osm alegorických postav symbolizujících ctnosti související s armádou a jejím duchem.

V současné době zde sídlí generální inspekce armády a proto jsem byla překvapena, když nás dobově oblečený muž lákal dovnitř na vojenskou výstavu se slovy, že je to zdarma, ať neváháme a jdeme se nakouknout. Měli jsme tak možnost nahlédnout do vnitřních prostor této budovy, kdy výstava byla rozprostřena přes tři místnosti, věnovala se španělské vojenské historii, představovala její proměnu v průběhu věků a práci na vojenských pevnostech. Kromě exponátů zbraní a výstroje či modelů pevností nás čekala také dokumentární videa. Také jsme nakoukli na malou verzi Enigmy do bitevního pole.

 

   

A ještě než se vydáme prozkoumat samotný přístav a užít si chladného vánku, vezmu vás ještě na jedno místo, kde se dozvíte ale opravdu spoustu zajímavých informací z oblasti námořnictví. Nečeká nás totiž nic jiného než Námořní muzeum (Museu Marítim de Barcelona). Přiznám se, že návštěva tohohle muzea byla pro mne opravdu neuvěřitelným zážitkem, audioprůvodce se totiž postupně přepínal a povídal průvodní informace k jednotlivým vitrínám a předmětům, u kterých jsme zrovna stáli – nemuseli jsme tak nic přepínat a užívali jsme si tu parádní jízdu napříč staletími.

Kromě malých modelů loděk nás čekal neuvěřitelný model reálné velikosti královské galéry z 16. století, na jejíž palubu jsme mohli i vystoupit. Spoustu informací nejen o lodích a tehdejších důležitých historických milnících doplňovaly i informace z života takového normálního námořníka, ale také otroka či vězně, který se pachtil na lodi jako veslař. Mnohé detaily, které jsme se dozvěděli, nás včetně návštěvy paluby lodi dokázaly živě zavést do tehdejší doby. Ale kromě klasické prohlídky a spousty filmového materiálu, kde vám dobově oblečené postavy vyprávějí svůj příběh, se můžete zapojit i do interaktivních her na mnoha digitálních displejích. Můžete si tak třeba zkusit postavit loď nebo dopravit zboží z různých míst přímo do města a zjistit tak, jak moc byla přeprava na lodích historicky důležitá. Na tohle muzeum si opravdu udělejte čas, protože je to jedinečný zážitek.

 

   

Přístav je takové to místo, kde se setkávají dva rozdílné časy. Ze břehu vás vítají historické budovy vracející vás do minulosti, které jsou v kontrastu s moderním dřevěným mostem, který vás dovede ke kavárnám, restauracím či velkému obchodnímu centru (Maremagnum). Podél mostu nejenže zahlédnete spoustu plachetnic a racků, ale máte možnost si sednout na lavičky a pokochat se výhledem. Po promenádě můžete dorazit až k akváriu, které je jedno z největších v Evropě a láká jak malé, tak velké návštěvníky na roztomilé i nebezpečné tvory mořských hlubin. Za ním se pak nachází menší park (Plaça de l’Ictineo), drobná zelená oáza lákající na odpočinek, ale také s výhledem jak na staré město s historickými budovami, tak na velké jachty boháčů nacházející na protější straně přístavu.

   

Ale vraťme se zpět k barcelonskému akváriu (L’Aquàrium de Barcelona), protože právě tady máte jedinečnou příležitost vidět pestrý mořský život. Akvárium nabízí spoustu tematických malých nádrží, kde vás osloví třeba mořští koníci nebo žraločí vajíčka, pak 21 velkých akvárií se zaměřením na středomořský či tropický podmořský život, ale největším trhákem je zdejší 80 m dlouhý tunel procházející skrze to největší akvárium. V tom se ukrývá bohatá mořská fauna a flóra, ale přesto vaši pozornost upoutají především dva druhy žraloků – žralok písečný a žralok dlouhoploutvý. Tahle podmořská procházka hezky v suchu tak nabízí neuvěřitelný zážitek, kdy jste doslova obklopeni těmito tvory a máte je na dosah ruky.

Kromě klasické procházky a kochání se všemi těmi podmořskými divy přírody si můžete také užít netradiční podívanou při krmení tučňáků, rejnoků nebo žraloků v určité hodiny během dne. Pro odvážlivce ovšem bude největším lákadlem potápění se se žraloky a to ať již v kleci nebo dokonce bez ní. My tu odvahu neměli, nevěřícně jsme sledovali toho statečného potápěče mezi žraloky a doufali jsme, že se z něj nestane svačinka.

 

   

A kam dál se odtud vydat? Hned za Kolumbovým sloupem se vine dlouhá slavná ulice La Rambla překypující zelení a jedinečnou atmosférou. Z přístaviště také vyráží lanovka s panoramatickým výhledem až na vrcholek Montjuïc, kde se můžete vydat do zdejší pevnosti, prohlédnout si olympijský stadion či se vzdělat v mnoha muzeích. Kousek od přístavu se také nachází historická čtvrť plná monumentálních gotických staveb.

Na závěr si zahrajeme hru s příhodným názvem Hledá se Nemo.
Už jste našli malého Klauna očkatého na následující fotografii?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *