Nejstarší zoo světa ve vídeňském Schönbruunu ukrývá spoustu zvířecích pokladů
Už rok s přítelem plánujeme, že si zajedeme do některé zoologické zahrady, kde bychom mohli vidět na vlastní oči pandu velkou. V Praze se bohužel skutečnost, že by zde panda jednou mohla být, rozplynula, a tak se naším cílem stala nejbližší zoo v zahraničí – ta vídeňská. Jeli jsme sem jen kvůli pandě, nic jiného jsme neočekávali a o to více nás zdejší zoo mile překvapila.
Zoologická zahrada Schönbruun je opravdu malinká, ale na prostoru 17 ha chová 700 druhů zvířat o neuvěřitelném celkovém počtu 8500 kusů. Možná právě díky své malé rozloze si dokázala zachovat atmosféru časů minulých. Jedná se totiž o nejstarší zachovalou zoo na světě, která byla založena v roce 1752 manželem Marie Terezie, císařem Františkem I. Štěpánem Lotrinským. Původně sloužila pouze pro potěchu oka císařské rodiny a jejich hostů, ale za dalších přibližně 25 let se její dveře otevřely všem slušně oděným občanům.
A své kouzlo z dob minulých vyzařuje dodnes. Když si sednete do barokně laděné kavárny, můžete sledovat zvířata pobíhající po výbězích situovaných přesně do kruhu podél kavárny. Ranní kávu vám tak může ozvláštnit pohled na nezbedné zebry či rozdováděné plameňáky, jak si hrají ve výběhu s barokně laděným příbytkem, ale i ohradou doplněnou dobovými sloupy, kterou zdobí kovové ornamenty či sochy.
Celá tato historická část zahrady je pečlivě rekonstruována a zachována, a přesto vedle ní v harmonii vyrůstají nové pavilony, které poskytují zvířatům kvalitní zázemí včetně napodobení biotopu a návštěvníky seznamují s daným živočichem. Dominantním jazykem Rakouska je němčina, škoda jen že angličtina je mnohdy upozaděna či text pokrácen.
Ačkoliv je zoologická zahrada poměrně malá, překvapilo nás, kolik vzácných a zajímavých zvířat zde mají. Některá z nich jsme viděli poprvé v životě, a tak to nebyly pouze pandy velké, jejichž přítomnost jsme si užívali. Objevili jsme pavilon s podřimujícími medvídky koaly, prošli jsme ptačím domem a nad našimi hlavami odpočíval lenochod a v dalším pavilonu se pohybovali zrzaví orangutani. Překvapily nás i dvě živoucí fosílie, arapaima velká, která je největší sladkovodní rybou světa a ostrorep americký, který to má blíže k pavoukům, ačkoliv pod krunýřem vypadá jako krab. Trošku nás zamrzelo, že jsme neviděli takového mravenečníka nebo ledního medvěda, ale za sebe mohu říct, že jsme udělali maximum. Zoo jsme tak díky rozloze obešli několikrát, k výběhu medvěda jsme zašli i třikrát, ale asi prostě nezbedové celý den odpočívali. Titul nejakčnější zvíře si podle mého názoru zasloužili rozhodně lachtani, ke kterým jsme asi dvakrát nebo třikrát zavítali a užívali si jejich plavání pod vodou, na hladině, ale také předvádění na souši.
Navštívit ovšem můžete také mnohé pavilony, které nejenže poskytují úkryt před nepříznivým počasím větším zvířatům, ale také představují drobnější tvory či ty, kteří potřebují speciální podmínky (teplotu, vlhkost, světlo) pro život. Jeden ze zajímavých pavilonů je ten tropický, jehož vzduch se kolem vás pěkně ohřeje. Kromě spousty drobných ptáčků prohánějících se kolem vás můžete odhalit i skupinku kaloňů visících nad vašimi hlavami.
Kromě posezení a kochání se zdejšími zvířaty máte taky možnost se zúčastnit komentovaných krmení vybraných zvířat. Tento poučný zážitek je zprostředkováván návštěvníkům zoo zdarma a pravidelně. Ovšem pokud nemáte hluboko do kapsy, můžete si (hodně) připlatit za další nadstandardní zážitky ze zoo, jako je snídaně v zoo před otevírací dobou nebo náhled do zákulisí vytváření podmínek pro život zdejších zvířat.
V aktuální době je veškerá populace pandy velké majetkem Čínské lidové republiky. Pokud víte, že je v některé zoo z jiných zemí panda, pak této zoologické zahradě nepatří a je pouze zapůjčená za vysokou částku na dobu předem domluvenou. Stejně tak pokud se v dané zoo povede pandu úspěšně rozmnožit, po prvních letech života musí být mláďata opět odvezena zpět do Číny. Zajímavostí je, že zoologická zahrada Schönbruun byla první zahradou, která odchovala pandí mládě přirozenou cestou a dál v tomto úspěšném odchovu pokračuje.
Ačkoliv to byly zrovna pandy velké, na které jsme se jeli do této zoo cíleně podívat, naše srdce si získalo jiné zvíře. Vídeňské zoologické zahradě se povedlo přivést na svět malý sloní přírůstek. Přiznám se, že sama bych si toho drobka ani nevšimla, ale přítel mě upozornil, že se schovává vzadu za mamkou a občas vykoukne. Tak jsme čekali, jestli oba dva nevyjdou a pořádně si budeme moci slůně prohlédnout. Vytoužené se stalo skutečností a malý sloník se vydal za svoji mamčou, která vyšla dál do ohrady. Byla by to nádherná podívaná i nádherné fotky, kdyby se to malé šedé zvířátko nezačalo okamžitě dloubat v trusu svých rodičů a vyloženě si na něm pochutnávat. U klece jsme s pobavením stáli přes 10 minut, jestli se třeba slůně nerozhodně pro jinou činnost, ale to nezastavil ani fakt, že se jeho máma opět šla schovat. Prostě se tam tomu nákladu od dalších obyvatel ohrady věnoval celou dobu a asi mu opravdu parádně šmakovalo.
Ovšem zvířata neuvidíte pouze v placené části zoo. Pokud zamíříte do zoo ze severu, hned u parkoviště vás přivítají tři žirafy. Dvě žirafí dámy pocházejí ze zoo Dvůr Králové a dělají společnost druhému nejstaršímu žirafímu samci v Evropě. Při vstupu do parku vás pak překvapí rozsáhlá ohrada v zámeckém parku s lesním porostem, kde se procházejí mohutní pštrosi.
Důležité informace před návštěvou
Zoo Schönbrunn
Vídeň, Rakousko
www.zoovienna.at (CZ)
Vstupné
Dospělí: 20€
Zlevněné: 10€
Otevírací doba
leden, listopad–prosinec: denně 9:00–16:30
únor: denně 9:00–17:00
březen, říjen: denně 9:00–17:30
duben–září: denně 9:00–18:30
Zákaz vstupu se psy.
Je možné využít parkoviště zdarma v horní části zámeckého parku Schönbrunn. Naleznete jej na adrese Seckendorff-Gudent-Weg, 1130 Wien, nás tam perfektně dovedly oznamovací cedule na zoo parking. Míst je tu omezený počet, ovšem my zde byli v pátek v 10:30 a parkoviště bylo v podstatě prázdné.
Zde uvádím pouze cenu a otevírací dobu zoologické zahrady. Vstup do zámeckého parku je zdarma, ovšem navštívení dalších budov a atrakcí jako je zámek či labyrint, je dále zpoplatněno. Pro více informací navštivte stránku celého zámeckého komplexu www.schoenbrunn.at (EN)
A kam dál ze zoologické zahrady? No samozřejmě do samotného zámeckého parku nebo zámku Schönbruun, jež byly zařazeny do světového dědictví UNESCO. Zámek vás na první pohled okouzlí, vždyť si svůj vzhled drží od dob Marie Terezie, ale počítejte i s 2h čekací dobou na vstup. Jestliže tolik času nemáte nebo váháte, kde jej strávit, obraťte svoji pozornost na upravené zahrady plné květin, soch, fontán a umně střižených živých plotů. Vždyť v jednom ze zákoutí se nachází také labyrint, v kterém se můžete na chvíli zamotat a zrelaxovat se v té příjemné zeleni. Svoji procházku pak můžete zakončit výstupem na menší kopec, na jehož vrcholku se ční další kouzelná budova – Gloriette, ve které si dnes můžete posedět v drobné kavárně nebo se odtud jen pokochat výhledem na zámek a na samotnou Vídeň. Mimochodem, pokud vám nohy již neslouží na velkou prohlídku celého parku, můžete využít zdejšího vláčku s vyhlídkovou jízdou za celodenní poplatek. Celý zámecký park totiž ukrývá mnohá zákoutí, která vás jistě oslní.