Prosluněné Svatováclavské slavnosti na hradě Hukvaldy překvapily katovským programem
Hrad Hukvaldy v sobotu 25. září opět ožil v další ze svých krásných akcí, kdy se zde uskutečnily Svatováclavské slavnosti. Ty a krásné počasí vyhnaly překvapivě velké množství návštěvníků skrze hukvaldskou oboru nahoru ke kouzelnému hradu. Jenom zdejší zvířena nebyla náporem lidí překvapena, ve stínu stromů poklidně přežvykovaly mufloni a daňci, zatímco sledovali nové příchozí.
Svatováclavské slavnosti jsou tradičně zasvěceny – jak již název napovídá – svatému Václavovi, patronu pivovarníků a vinařů. Není tak divu, když i na hradu Hukvaldy jste si mohli ochutnat burčák. Nechyběly ani stánky s krásnými tradičními výrobky především ze dřeva či tradičními pokrmy. Jen ta klobása tentokrát chyběla.
O program na akci Svatováclavské slavnosti se postaral šermířský spolek Honorata. Oproti běžným hradním vystoupení od šermu přes humorná divadla jsme se tentokrát dostali na trochu dospělejší a vážnější notu a musím říct, že se mi program opravdu líbil.
Tentokrát totiž na hradě Hukvaldy vystoupil kat Jiřík, který promluvil v zajímavé přednášce o katovském umění. S sebou měl spousty pomůcek, které samozřejmě k výkonu takového povolání ve středověku patřily a vysvětlil nám, jak vše fungovalo a jak moc dokázali být naši předci v trestu vynalézavý.
Toho vystřídal kejklíř, který atmosféru rozvolnil, pobavil děti a nastavil novou atmosféru. Následně byla spousta času pro nakouknutí do menšího dobového ležení, kde jste si mohli osahat zbraně tehdejší doby a o kousek dál si dokonce zastřílet z luku či kuše. Na prohlídku ovšem lákal i samotný hrad a ačkoliv sem jezdíme několikrát do roka, nikdy si tuhle příjemnou obhlídku nemůžeme nechat ujít.
Jenže po drobném občerstvení, kdy jsme nemohli odolat rozpékaným oštěpkům a krajícům chleba s domácími pomazánkami, jsme zamířili zpátky do hradní motty, kde se konalo vystoupení v podobě ukázky palných zbraní. I tentokrát nás spolek Honorata příjemněpřekvapil výkladem týkajícím se fungování palných zbraní a jejich historické umístění. Viděli jsme poměrně netradiční zbraně oproti tomu, co se běžně při takových vystoupeních předvádí. Není divu, že se hradní motta naplnila diváky až tak, že museli stát i na schodišti na ochoz, aby se sem vešli a mohli si užít kousku naučné historie.
Celý den zakončily příběhy ze smolných knih, tedy rekonstrukce historických událostí katovského řemesla, které se dříve zapisovaly právě do oněch černých či smolných knih, odkud spolek Honorata čerpal. Nechyběla tak provizorní mučírna a to vše se odehrávalo navíc opět v hradní mottě, která v minulosti trefně sloužila jako vězení. Definitivní tečkou za akcí Svatováclavské slavnosti se pak stala závěrečná salva.
A co vás ještě letos čeká na hradě Hukvaldy? Rozhodně si nesmíte nechat ujít Strašidelný hrad Hukvaldy s šermířskými souboji a ohňovou show. A co teprve Putování po stopách středověku, kdy během víkendu budete moci v atmosférickém hradu objevovat povolání našich předků? Ale hrad Hukvaldy a jeho kouzelná obora stojí za navštívení vždy, ať je zde akce či nikoliv (vždyť mimo akce zde můžete využít komentované prohlídky!).