Za půvabnými roubenkami z 18.-20. století do atmosférického skanzenu Valašské muzeum v přírodě

Pokud se rozhodnete svoji dovolenou strávit v Beskydech, nemusíte pouze procházet přírodou, ale zamířit také do nedalekého Valašského muzea v přírodě, které vás seznámí s odkazem našich předků, s jejich životem a dobovými originálními stavbami přenesenými na jedno místo.

Jedinečný skanzen v Rožnově pod Radhoštěm zobrazující život v rozmezí 18. a 20. století z velké části v originálních objektech převezených na toto místo vznikl již v roce 1925, kdy první přesunuté roubené domky daly vzniknout dnešnímu Dřevěnému městečku. Valašské muzeum v přírodě se ale již mnohonásobně rozrostlo a dnes tak můžete navštívit rovnou 3 tématické okruhy a to již zmiňované Dřevěné městečko, dále Valaškou dědinu nebo Mlýnskou dolinu.

Největším areálem je Valašská dědina, která se nachází v mírném kopci a vybízí k dvouhodinové procházce. Naleznete zde spoustu staveb vybavených vždy do určitého roku a příležitosti – máte tak třeba možnost se podívat i na svatební hostinu. Nahlédnete do staveb těch nejchudších, kde v malé komůrce se tísnila i osmičlenná rodina. Na druhou stranu jsou tu domy bohatějších rodin, které u sebe zaměstnávaly a nechávaly přespat čeledíny. Nakouknete i do sezónních obydlí takových pastýřů, kteří přes jaro a léto zamířili se svým stádem ovcí do hor na pastviny.

Nesmím zapomenout ani na to, že tahle vesnička má i své řemeslníky a nahlédnete tak do mlýna, ke kováři nebo si můžete prohlédnout nástroje takového ševce. A stojí zde také několik veřejných budov jako je škola, kostel nebo hospoda.

Proč vlastně mám tolik ráda Valašskou dědinu? Je to především proto, že je opravdu živá. V některých domech naleznete dobově oblečené zaměstnance, kteří vám ochotně odpoví na vaše dotazy. Ve škole pak s „paní učitelkou“ probíhá výklad o školní docházce a jejím významu pro vesnici. Navíc tu všude potkáte rozličná zvířata, v chlévě zavřené krávy, v sadu uvázaného kozla nebo dokonce na louce pasoucí se ovce, na které dohlíží pasáček. Jako by vesnice stále žila svým vlastním životem.

Jinak jistě si v půli kopce kousek od vstupu všimnete další malé brány pro výstup z areálu. Určitě se tudy neváhejte vydat, neboť asi 5 min dlouhá cesta vede k Jurkovičově rozhledně. Ta byla vystavěna sice poměrně nedávno, ale držela se návrhu z roku 1896 od architekta Jurkoviče. Jistě vás také dostanou její kouzelné barvy, se kterými se můžete setkat třeba na nedalekých Pustevnách na dalších Jurkovičových stavbách. Vstupné na vršek rozhledny je 80 Kč/osoba a počet schodů? Tak ty nechá slečna prodavačka přepočítat poctivě vás.

Hned pod Valašskou dědinou se nachází další menší areál s názvem Mlýnská dolina. Tuto část procházíte přibližně hodinu pouze s průvodcem, a tak se může stát, že si na zvolenou prohlídku budete muset počkat, ale ono to opravdu stojí za to.

Máte totiž jedinečnou možnost vidět v pohybu stavby několika řemeslníků, kteří k rozpohybování svých strojů využívali vodního proudu. Určitě budete mít příležitost vidět pracovat nejen mlýn, ale také pilu nebo valchu. Při speciálních akcích se pouští i kovářská kladiva nebo lisovna oleje. To vše doprovází prohlídka tehdejších pomocníků na poli, především tedy zemědělskou technikou a dopravních prostředků z předchozích dvou století.

Doteď jste mohli vidět, jak se žilo na vesnici, jak pracovali řemeslníci, ale jak vypadala taková městečka? Pokud zamíříte přes cestu od hlavního vchodu do Valašského muzea v přírodě, narazíte na Dřevěné městečko. To v létě schovává bohatý zelený stromový pokryv, ale jakmile se ocitnete uvnitř za bránou, pohltí vás jedinečná atmosféra. Většina budov byla převezena z Rožnovského náměstí a blízkého období. U některých se jedná o rekonstrukci nedochovaných budov, ale vždy s dodržením všech dochovaných návrhů a fotografií. Nesmím zapomenout ani zmínit hravé úly nebo stodolu s představením, jak se tehdy stavělo a přistupovalo k jednotlivým materiálům.

Čeká vás hodinová procházka mezi nádhernými roubenkami z 19.-20. století s původním vybavením a jeho stylizací ke konkrétní době a příležitosti. Nesmím opomenout ani nádherný kostel sv. Anny z Větřkovic, u kterého se sice jedna o rekonstrukci vyhořelého původního kostela, ale přesto vás svým netradičním interiérem okouzlí. Celé místo procházíte po dlážděných cestách, takže je toto malé dobové městečko na rovině přístupné všem, jak maminkám s kočárky, tak i těm s fyzickým omezením. Jen do domu se musíte dostat přes trošku vyšší prahy.

Na rozdíl od předchozích dvou lokalit zde naleznete i hospůdku s dobovou stravou, kde si určitě sedněte na halušky, kyselicu nebo jiné valašské jídlo. Jak si ještě více užít atmosféru? Stačí jen sledovat stránky Valašského muzea a právě (a nejen) v tomhle místě je pro vás připravena spousta dobového programu. Jen pro ukázku, v nejbližší době nás čekají například Dny řemesel a setkání kovářů, Mše svatá k památce sv. Anny či Romská píseň.

Prohlédněte si přehled připravovaných akcí na webu Valašského muzea v přírodě.

Důležité informace před návštěvou

Dřevěné městečko
Otevírací doba
Květen-červen: denně 9:00-17:00
Červenec-září: denně 9:00-18:00
Říjen: Út-Ne 9:00-16:00

Vstupné
Dospělí: 100 Kč
Snížené: 80 Kč

Prohlídka individuálně. V období od května do září je možné využít průvodce, v každou celou hodinu se vychází od brány do Dřevěného městečka.

Valašská dědina
Otevírací doba
Květen-červen, září: denně 9:00-17:00
Červenec-srpen: denně 9:00-18:00
Říjen: Út-Ne 9:00-16:00

Vstupné
Dospělí: 100 Kč
Snížené: 80 Kč

Prohlídky probíhají individuálně, ale v případě zájmu je možné si objednat průvodce pro skupinu.

Mlýnská dolina
Otevírací doba
Květen-červen: denně 9:00-17:00
Červenec-srpen: denně 9:00-18:00

Vstupné
Dospělí: 80 Kč
Snížené: 60 Kč

Prohlídku je možné absolvovat pouze s průvodcem.

Vstupné na všechny tři okruhy během jednoho dne
Dospělí: 200 Kč
Snížené: 150 Kč

Fotografování v areálu zdarma.
Na všechny okruhy můžete se psem na vodítku a s náhubkem. Příplatek za zvíře na jednu okružní trasu je pak 20 Kč.

Zajímavé odkazy
Valašské muzeum v přírodě

Jak se sem dostat?
Asi nejjednodušší způsob je doprava autem, nedaleko od areálu se nachází placené parkoviště na Palackého ulici. Během letních měsíců je zde vcelku plno a posledně jsme měli problém zaparkovat, na akce bude situace nejspíše ještě horší.
Dopravit se sem můžete také autobusem nebo vlakem na nádraží Rožnov pod Radhoštěm. Vlakové i autobusové nádraží jsou vedle sebe a přes Rožnovskou Bečvu pak 1,5 km od Valašského muzea v přírodě.

A kam odtud dál?
Po silnici 20 km vzdálené vás jistě rády přivítají Pustevny s krásnými domečky a vyhlídkami pod dohledem boha Radegasta. Dále odtud můžete vyrazit autem do 30 km vzdálené Ostravice do zdejšího Beskydského pivovárku nebo na výšlap na Lysou horu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *