O radostech a strastech časů minulých ve Velkých Karlovicích
Pojďte ochutnat kouzlo valašské dědiny v její podmanivé podobě. Ač zde vyrůstají moderní domy, stále uchovávají tradici důležitosti dřeva a dřevěných šindelů. A právě mezi nimi se ještě stále ukrývají architektonické poklady z dob minulých.
Něco málo z historie
Velké Karlovice patří mezi historicky mladší vesnice, teprve počátkem 18. století je nechaly založit Žerotínové. Tato zalesněná a nehostinná část našeho území, kde se o hranice přetahovala některá panství, se velmi těžko osidlovala. Vše se ale změnilo, když zdejší páni lidem odpustili na první roky daně a zprostili je povinností na panských polích, aby se noví obyvatelé mohli lépe zabydlet v těchto končinách.
Právě v tomto století také začíná historie portášů, tedy jakési historické policie, která dohlížela na hranice a měla za úkol zpacifikovat jakékoliv zločince, lupiče či zbojníky. Zbojníci byli něco jako tací Robini Hoodové, kteří bojovali proti pánům, přepadali bohaté kupce a tak dál. Během 30leté války fungovali i jako odboj.
Doposud byli karlovští jen zemědělci a pastevci. To se ale obrátilo počátkem 19. století, kdy se díky bohatým lesům staví sklárny, což zlepší poměry zdejších lidí. Ti tak získávají dobře placenou práci a jejich výrobky se brzy stanou známé po celém světě. Bohužel zdejší sklárny se do dnešních dob neuchovaly, ale krásu sklářské výroby můžete ochutnat ve vedlejší vesnici Karolinka, kde se nachází sklárna i muzeum.
Když promluví Bůh
V té době byla pro lid důležitá víra, ke které se v těžkých časech obraceli. Není divu, když v tomto kraji chtěla církev nechat vybudovat kostel. Podle legendy se tehdy nemohli rozhodnout, kde by měla tato stavba stát, ale vše za ně vyřešilo počasí. Byl srpen a v tomto měsíci byste očekávali léto v plném proudu. Jenže tehdy začalo sněžit, což bylo považováno za zázrak a v zasněžené oblasti byl po tomto znamení z nebes postaven dřevěný kostel zasvěcený Panně Marii Sněžné.
Kostel byl vystaven v roce 1754 s půdorysem o tvaru kříže se seříznutými rohy, naleznete zde tak 24 úhlů. Zvláštností této stavby je, že je doslova složena z jedlového dřeva a nebylo užito na hlavní konstrukci jediného hřebíku. Ty byly později užity až na pokrytí venkovní zdi dřevěným šindelem.
Kostelík je opravdu malinký, i přesto jsou zde naskládány čtyři řady lavic a prostor je využitý do nejmenšího kousku. Zdejší lidé se chodí modlit k Panně Marii u pravého bočního oltáře. Pokud se rozhlídnete po interiéru, také vás jistě zaujmou tři skleněné lustry, které pocházejí z původních skláren, které zde ještě před stoletím fungovaly.
Ve věži se nacházejí dva zvony, které jistě během návštěvy Velkých Karlovic uslyšíte. Provazy k nim jsou protáhnuty přímo do prostor kostela a každý den sem o poledni chodí zvonit zdejší Anděl Páně. Nejenže tak díky odemčenému kostelu máte možnost si prohlédnout jeho interiér, ale uvidíte také zvoníka v akci, který vám po dokonání své práce o kostele velmi rád něco poví.
Kostel Panny Marie Sněžné (www.velkekarlovice.cz)
Velké Karlovice 274, Velké Karlovice
Otevírací doba
Červen-srpen: út-so 9:00-12:00 a 13:00-17:00, ne 13:00-17:00
Květen, září: so 9:00-12:00 a 13:00-17:00, ne 13:00-17:00
Mimo uvedené měsíce je možné do kostela možné nahlédnout před nebo po bohoslužbách či během každodenního zvonění v pravé poledne.
Ze života obyvatel
Další dobovou stavbou, kterou byste rozhodně neměli minout, je na téže ulici jako kostel umístěný Barvičův dům nazývaný podle fojty Karla Barviče. Ano, přesně tato rodina vystavěla také knihkupectví Barvič a Novotný v Brně, které je zde už téměř 150 let. Zpět ale do Velkých Karlovic, v Barvičově domě se dnes totiž nachází Karlovské muzeum a vy tak máte jedinečnou příležitost se podívat do zdejšího bohatého stavení, které ukrývá mnohé konstrukční zajímavosti – věděli jste třeba fakt, že se zdejší trámy natíraly býčí krví, a proto mají tak tmavou barvu?
V jednotlivých místnostech jsou pak tematické instalace na téma života ve zdejších horách, o zbojnících a portáších, o válečných konfliktech, ale i krojích a velkém vánočním Betlému tvořeným krajanem, který obsahuje i malou stavbičku v podobě kostela Panny Marie Sněžné. Na půdě naleznete spoustu nádherných fotografií zdejší fauny a flóry včetně důležitých informací o chování jednotlivých zvířat.
Zdejší obyvatelé jsou opravdu hrdí na svoji historii, a tak nesmí chybět ani výstava sklářství z dob minulých i přítomných, kdy se v obci stále nachází sklářští umělci. Další prvkem jsou třeba takové vyřezávané sošky a další věci prolnuté a spjaté s tímto místem.
Karlovské muzeum (www.velkekarlovice.cz)
Velké Karlovice 299, Velké Karlovice
Otevírací doba: po-pá 7:30-12:00 a 12:30-15:30, so 9:00-12:00 a 12:30-16:00, ne 9:00-13:00
Vstupné: dospělí 50Kč/os., zlevněné 30Kč/os.
Fotografování: 20Kč/os.
Po stopách dalších zajímavých staveb
Pokud pátráte i po dalších budovách připomínajících zdejší minulost, můžete se také zastavit na vnější prohlídku Karlovského fojtství, které bylo vystavěno ke konci 18. století s velkým dvorem obehnaným obytnou a hospodářskou budovou. Jedná se bohužel o soukromý pozemek, který není v dnešní době zpřístupněn, ovšem na jeho repliku se můžete podívat ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Po zdejším kraji je také rozeseto několik kapliček a zvoniček připomínající důležitost vztahu lidí a víry na Valašsku, protože hory vždy byly a budou zrádné. Při vhodném zvolení trasy tak na některou z nich můžete narazit. Jedna se nachází například poblíž zdejšího pivovárku Pod pralesem, další vás čeká při okružní cestě přes rozhlednu Miloňová. Jiné si zase jistě všimnete při průjezdu Velkými Karlovicemi po hlavní cestě a v okolí je jich mnohem více.
A kam se vydat dál? Co třeba po stopách skla ve Velkých Karlovicích a vedlejší Karolince. Dodnes zde funguje sklárna Crystalex, kam můžete nahlédnout. A pokud máte rádi dobové stavby, zajeďte do 25 km vzdáleného Rožnova pod Radhoštěm do Valašského muzea v přírodě.