Pohádkový zimní výšlap na Malý Javorník
Slovenské pohoří Javorníky mne naprosto uchvátilo. Cítila jsem se doslova jako v pohádce, když jsem se vydávala zasněženou krajinou směrem na Malý Javorník. Možná jsem každou chvíli očekávala, jestli náhodou odněkud nevyběhne Mrazík, protože o zdejší stromy bylo krásně postaráno sněhovou nadílkou.
Trasa: Kasárne – Malý Javorník – (Veľký Javorník) – Kasárne |
Když u nás nepadal sníh, slovenské hory to měly trochu jinak. Stačilo vystrčit špičku chodidla za hranice a už jste měli bílou nadílku, která se u nás těžko hledala. O to kouzelnější a pohádkovější se pro nás stal výlet kousek od hranic po vrcholech pohoří Javorníky. Všude bílo, naštěstí cesty již turisty prošlápnuté, takže se šlo relativně dobře. Jen k závěru nás potrápilo náledí a velmi špatná viditelnost, ale v horách musí člověk počítat se vším.
Napříč trasou naleznete rovnou tři zastřešená posezení, kdybyste si chtěli odpočinout, vzít si svačinu nebo z důvodu klesající teploty nějaké toho přioblečení. Hory bývají také častým začátkem spousty řek, a tak se nevyhnete ani několika pramenům, ze kterých se můžete osvěžit.
Kasárne
Naše pouť začala v malebném horském středisku Kasárne, které se nachází hned za našimi hranicemi. Slovenské svahy tu nabízejí spoustu radovánek pro sportu chtivé cestovatele, naše kroky vedly ovšem dále. Kasárne se staly pro nás pouze výchozím bodem, kde jsme nechali zaparkované auto.
Předně mě překvapilo, že turistické stezky vedly i přes lyžařské svahy, na kterých v té době naštěstí nikdo nebyl. Při naší cestě zpět jsme se ovšem nakonec odvážili po kraji svahu vydat dolů, což nám konec konců radila i GPS.
V tomto lyžařském středisku každopádně naleznete od každého trochu a jistě se zde zabaví děti i dospělí. Přiznám se, že mne dokonce překvapila fungující vířivka u jedné z restaurací.
Stratenec
Když jsme se přes první lesní cesty, kterých hojně využívali i běžkaři, dostali konečně k horskému sedlo Gežov, otevřely se nám první kouzelná panoramata směrem na českou stranu, která v následující túře po hřebeni neměla jen tak přestat. Nejednou jsme se museli zastavit a prostě se jen kochat nejen nejbližším okolím, ale i horami v dáli. To nejpůvabnější nám ovšem přinesla až následující zastávka, hora Stratenec o výšce 1055 m n.m. Díky rozhledně nedohlédneme pouze na české Beskydy, ale také na slovenskou stranu, která se doposud ukrývala za korunami vysokých jehličnanů.
Na vrcholu Stratence naleznete kromě dřevěné rozhledny také památník na 2. světovou v podobě tří křížů. Byl zhotoven v roce 1969 a má připomínat tehdejší boje a oběť tří příslušníků československé armády, kteří zde padli za vlast.
Malý Javorník
A pak hurá na naši další stěžejní zastávku, kterou se stal Malý Javorník. Cesta k němu už nás opět lehce uzavírala do lesů bez těch výhledů do okolí, ale vše má svůj půvab a rozmanitosti je vždycky třeba. Ačkoliv tato hora vysoká 1019 m n.m. není nejvyšším vrcholem pohoří Javorníky, přeci jen jí hezky šlape na paty a jedno prvenství si uzurpovává. Je totiž nejvyšším vrcholem Javorníků na českém území. Malý Javorník je totiž protínán česko-slovenskou hranicí, ačkoliv nějaké to porovnání obou zemí si z této hory neužijete, neboť je vrchol zalesněn. Tak jak je Malý Javorník svým cípem ve dvou republikách, stejně tak je součástí dvou chráněných krajinných celků a to CHKO Beskydy a CHKO Kysuce.
Veľký Javorník
Při naší cestě zpět z Malého Javorníku se nám bohužel trochu překroutily plány. Kvůli vysoké oblačnosti, kdy jsme měli problém vidět metr před sebe, jsme se místo plánovaného navštívení hory Veľký Javorník rozhodli sestoupit níže a zamířit zpět po známé trase na Kasárne. Třeba ale vy budete mít při své pouti větší štěstí než my a kouzla tohoto vrcholu zakusíte na vlastní kůži.
Veľký Javorník je taktéž součástí slovenského pohoří Javorníky, dokonce se jedná o jeho nejvyšší vrchol o výšce 1072 m n.m. Jakmile sem dorazíte, poznáte ho na první pohled, zdobí jej totiž typický slovenský dvojkříž. Veľký Javorník je narozdíl od svého menšího kolegy Malý Javorník částečně odlesněn a můžete si tak užít několika výhledů na slovenskou i českou stranu. A odtud hurá zpět na Kasárne, kde už čeká auto s vytápěním a je jen na vás, zda to vezmete zpátky přes horské sedlo Gežov nebo směrem na Butorky.
Přemýšlíte, kam v okolí dál? Vraťte se klidně zase na českou stranu, protože Velké Karlovice mají bohatou historii. A že rádi sledujete krajinu z výšky? Pak se vám budou hodit 3 tipy na rozhledny v okolí Velkých Karlovic.
Tam bych jela hned teď. Jen hory, sníh (jestli neroztál) a já. Bydlela jsem teď nějakou dobu ve středu města a ddíky opatřením úplně nebyla možnost se dostat do přírody a strašně mi to chybí. Snad se mi brzo poštěstí někam vyrazit! Jsem ráda, že můžu alespoň cestovat prostřednictvím tvých článků a fotek, když to jinak nejde 😀 Děkuji 🙂
Také bydlím ve městě a znám ten pocit. Hory jsou takové vysvobození, tak snad se ti mezitím povedlo někam vyrazit 🙂 Nemáš vůbec zač!
Super tip a pěkné fotky. Asi se na další zimu nechám inspirovat… 😊
Určitě nechej, příroda a turistika je hrozně fajn věc 🙂