Po stopách historie skla v Karolince
Sklo doprovázelo člověka už od počátků, vytvořilo se kolem něj spousta pověr a jedna z nich mluví o tom, že pokud se napijete druhému ze skleničky, zjistíte, nač tajně myslí. A právě po začátcích výroby sklenic a skleněných výrobků jsme zajeli pátrat do Karolinky.
Něco málo z historie
Ačkoliv bylo ve světě známé a považované benátské sklo, o svou důležitost se přihlásilo i to české díky svému jedinečnému zpracování, síle a zdobení. Jenže když se vrátíme na počátek toho všeho, musíme si uvědomit, jak pro sklářství byla důležitá přítomnost lesa, tedy dřeva, které se ve velkém spalovalo. Proto nastala chvíle, kdy česká šlechta kvůli decimaci lesů přesunula tento obor na Moravu.
Neprostupné beskydské lesy se tak staly výborným zdrojem pro rozpouštění písku, potaše a vápence, ze kterých vznikala křehká skleněná nádhera. Právě výstavba skláren ve Velkých Karlovicích dala zaměstnání spoustě obyvatel a stala se tak důležitou součástí zdejší obživy.
V druhé polovině 19. století přijíždí do těchto míst také židovská rodina Reichů, kdy právě Solomon Reich dává vystavět další sklárnu za Novým Hrozenkovem a skupuje ty ve Velkých Karlovicích. Jejich osud je bohužel dostihnul a zanikly, ovšem do dnešních dob můžeme obdivovat sklárnu Charlottenhütte pojmenovanou po jeho matce Charlottě, tedy česky Karolině. Za Novým Hrozenkovem tak kolem sklárny vyrůstaná nová obec, která po ní převezme svůj název – Karolinka.
Sklárna v Karolince byla známá nejprve pro skleněné kryty petrolejových lamp či hospodského skla. Svoji činnost rozšířila i na další výrobky, vydávala patenty na své vlastní produkty a stala se známou po celém světě. Díky několika událostem jako finanční problémy, znárodnění či prodání sklárny do dalších rukou, se s ní v dnešní době setkáváme pod názvem Crystalex.
Nahlédnutí do sklárny v Karolince
A co vás ve sklárně očekává dnes? Bohužel ruční výroba zde definitivně ukončila svůj provoz v roce 2005, takže foukání skla zde již neuvidíte. Díky modernizaci a strojové výrobě se tak z původních 700 řemeslníků dnes ve sklárně uplatňuje 100 dělnic – se sklem a stroji tu pracují především ženy, muži slouží jako údržba strojů.
Sklárnu v Karolince od nešťastného osudu zachránila jediná věc – jedná se o jediné místo v České republice, kde se dodnes sklo upravuje leptáním. Z důvodu ochrany životního prostředí se v dnešní době neuděluje povolení vystavět další leptárny, a tak firma Crystalex využila stále funkční Karolinky, kterou odkoupila.
Hotové skleněné výrobky se sem dováží z Nového Boru a pak se pouze upravují, tedy buď leptají, nebo dobarvují barvami a zlatem. Překvapivou informací je, že 90% zdejší výroby putuje do zahraničí, kde se dodnes naše sklo považuje.
Pokud se rozhodnete sklárnu navštívit, prohlídka je kratší (cca 30min) a průvodce vám ukáže část hal, kde se sklo opracovává leptáním. Máte tak příležitost se podívat pod ruky dělnicím a být svědky zajímavého procesu, jehož výsledkem jsou nádherné skleněné výrobky. Jednou z důležitých položek užívaných v tomto procesu je překvapivě včelí vosk, do něhož se ryjí vzory, jež se následně vyleptávají na sklo.
Část věnující se malbě skla je pro veřejnost uzavřená kvůli prašnosti. Jestliže by vás ale i přesto zvědavost lákala sem nahlédnout, navštivte Karolinku 3. sobotu v srpnu, kdy probíhají trhy. Během nich sklárna otvírá návštěvníkům také patro s malbou skla a hlavně prodává skleněné výrobky s výrazně sníženou cenou.
Sklárna Crystalex (www.crystalex.cz)
Vsetínská 78, Karolinka
Vstupné: dospělí 30Kč/os., děti 15 Kč/os.
Prohlídka po-čt do 12h s průvodcem
Na prohlídku je potřeba se dopředu domluvit na čísle 725 311 452
Fotografování zakázáno
Vzhůru na skleněné výrobky
Když už nahlédnete do procesu výroby zdejších skleniček a džbánů, určitě se hodí zavítat i do muzea sklářství, kde naleznete ukázky Karolinských skleněných produktů v průběhu věků. Nechybí ani výrobky z úplných počátků sklárny v Karolince.
Zdejší informační tabule vás provedou stěžejními informacemi ohledně historie výroby skla, procesech či o používaných nástrojích, ovšem i samotný pán hlídající muzeum (dřívější mistr sklář) vás rád obohatí o zajímavosti ze zdejší výroby.
Kromě skleněných výrobků můžete v policích obdivovatel také pomůcky pro výrobu těchto skleněných skvostů. Celým procesem výroby vás pak provede zhruba 10 minut dlouhý snímek zachycující záběry z foukání skla, jeho zdobení leptáním nebo malováním.
Kromě muzea můžete v též budově navštívit galerii věnovanou obrazům s tématikou sklářství v tomto kraji.
Muzeum sklářství Karolinka (www.karolinka.cz)
Nábřežní 545, Karolinka
Vstupné: dospělí 30Kč/os., zlevněné 20 Kč/os.
Fotografování povoleno
Otevírací doba
Červen-srpen: denně 9:00-12:00 a 12:30-17:00
Září-květen: po-so 9:00-12:00 a 12:30-16:00, ne 9:00-12:00
Kam dále po střípcích skla?
Když už jste v Karolince, nezapomeňte se zastavit na nedaleký městský úřad. Kousek od jeho vstupu totiž naleznete historický stroj z 19. století, který se ještě donedávna používal ve sklárně před modernizací. Velmi nás překvapilo, jak komplexní stroj na vyrytí desítek sklenic zároveň dokázali vymyslet. Dokonce jsme měli štěstí, neboť při naší prohlídce stroje se u nás zastavila paní a nabídla se, že nám ke stroji a jeho funkčnosti zodpoví naše zvědavé dotazy, neboť na něm dlouhá léta pracovala. Velmi mne překvapila ochota zdejších lidí a nebylo to poprvé, kdy jsem v Karolince či ve Velkých Karlovicích narazila na člověka nadšeného pro věc, který ačkoliv nebyl průvodce, velmi rád mi toho osvětlit o daném objektu.
Další místo, kde pro změnu můžete narazit na další historické a typické produkty zdejší sklárny včetně pomůcek ve sklářství používaných, je Karlovské muzeum ve Velkých Kralovicích. To se zabývá zdejšími lidmi, řemesly, válkou i zvířaty Beskyd. A jednou z výstav je také ta, která se věnuje sklenářství.
A pokud chcete vidět skleněné výrobky nikoliv v muzeu ale aktivně využívané, nakoukněte do kostela zasvěceného Panně Marii Sněžné taktéž ve Velkých Karlovicích. Na tomto místě naleznete tři velké skleněné lustry z dob Solomona Reicha, které zde slouží doposud.
Mimochodem ilustrace na úvodní fotografii je ve skutečnosti část fasády penzionu a restaurace Sklář, tak se nezapomeňte zastavit a prohlédnout si ji celou.
Městský úřad Karolinka
Radniční nám. 42, Karolinka
Otevírací doba: po, st 07:00 – 17:00; út, pá 07:00 – 16:00; čt 07:00 – 15:00
Karlovské muzeum (www.velkekarlovice.cz)
Velké Karlovice 299, Velké Karlovice
Otevírací doba: po-pá 7:30-12:00 a 12:30-15:30, so 9:00-12:00 a 12:30-16:00, ne 9:00-13:00
Vstupné: dospělí 50Kč/os., zlevněné 30Kč/os.
Fotografování: 20Kč/os.
Kostel Panny Marie Sněžné (www.velkekarlovice.cz)
Velké Karlovice 274, Velké Karlovice
Otevírací doba
Červen-srpen: út-so 9:00-12:00 a 13:00-17:00, ne 13:00-17:00
Květen, září: so 9:00-12:00 a 13:00-17:00, ne 13:00-17:00
Mimo uvedené měsíce je možné do kostela možné nahlédnout před nebo po bohoslužbách či během každodenního zvonění v pravé poledne
Penzion a restaurace Sklář
Vsetínská 48, Karolinka
Kudy kam dál v okolí? Pokud vás zaujal kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích a přilehlé Karlovské muzem, určitě neváhejte pokračovat do 26 km vzdáleného Rožnova pod Radhoštěm, kde se nachází Valašské muzeum v přírodě. Případně můžete nakouknout na 30 km vzdálené Pustevny se stavbami Maměnka a Libušín od architekta Dušana Jurkoviče.