Zažijte Pustevny 11krát jinak aneb co vědět před jejich návštěvou
Na Pustevny se vracím, ať je léto nebo zima, protože vždycky je to tam doslova pohádkové. Jednou z věcí, která činí Pustevny tak jedinečné, jsou Jurkovičovy horské útulny, ale rozhodně to není jediný cíl, kterému byste měli věnovat pozor, protože Pustevny jsou jak pro milovníky historie, tak pro poutníky za dokonalými výhledy, ale i pro rodiny s dětmi, které zde naleznou své vyžití.
Před návštěvou bych vás chtěla upozornit na jednu zásadní věc. Pustevny jsou velmi profláklé a pokud hledáte klid Beskyd, vybrali jste si velmi špatné místo. Díky své dostupnosti a vyasfaltovaným cestám se Pustevny staly oblíbenou destinací na víkendové procházky pro rodiny s dětmi. Během sezony do 17 h (kdy se tady vše zavírá), tak nebudete mít pro sebe příliš klidu. Přesto si myslím, že Pustevny jsou místo, kam by se každý z nás jednou za život měl podívat. A k tomu, co tam podniknout a všechno vidět, naleznete spoustu informací níže.
Cestou, necestou na vrchol
Nejdůležitější otázkou je, jak se dostat nahoru do horské osady Pustevny. Jistě mnozí z vás znají Trojanovice s velkým parkovištěm, je zde také autobusová zastávka a dokonce vás zde čeká lanové centrum, pokud byste měli při návratu energie dostatek. Té se dá totiž ušetřit při využití lanovky při cestě k vrcholu. Délka trasy 2,7 km strmě nebo 5,8 km s pozvolným stoupáním.
Pokud máte malá dítka, kočárek nebo nejste na tom zdravotně a kondičně nejlépe, můžete využít parkoviště přímo u Pusteven nahoře. Jak jsem nedávno zjistila, ne každý o tom ví a pokud si nemůžete vyšlápnout nahoru a jdete se třeba pokochat ve společnosti prarodičů, je tohle výbornou volbou. Jedinou nevýhodou je objíždění nemalé části Moravskoslezských Beskyd.
Jestliže ovšem hledáte poklidný výstup na vrchol, který byste si užili bez nekonečných davů, vydejte se po zelené z autobusové zastávky Trojanovice, Bystré, Maralův kopec. Po cestě minete Bystrý vodopád a když se následně napojíte na červenou, dostanete se na vrchol Tanečnice (1084 m n.m.) a odtud je to co by kamenem dohodil na Pustevny. Délka trasy 6,8 km.
Malované chaloupky Libušín a Maměnka
To, co mě na Pustevnách dnes a denně láká, jsou horské útulny Libušín a Maměnka. Nádherné stavby ve stylu lidové secese navrhl architekt Dušan Jurkovič. Rozhodně ovšem nestojí pouze za obdivování venku, ale neváhejte nakouknout i dovnitř. Libušín funguje jako restaurace s tradičními českými jídly, Maměnka pak jako hotel.
Možná jste si všimli, že Maměnka i Libušín jsou vyzdobeny v odlišných barvách. Důvodem je, že Maměnka kvůli přes dvacet let staré nešetrné rekonstrukci získala zjednodušené barvy. Stejného osudu se dočkal i Libušín, ten bohužel v roce 2014 zachvátil požár a horská chata byla teprve až v letošním roce opravena. Při opravách získala své původní barevné rozvržení, které navrhl přímo Dušan Jurkovič. Dle posledních informací je v plánu Maměnku opět sladit s Libušínem a dopřát mu původního barevného vzhledu.
Nad koruny stromů stezkou Valaška
Není to zase tak dávno, kdy nad Pustevnami vyrostla nová stezka korunami stromů. Místní ji nemají moc v oblibě, protože už tak přeplněné turistické místo láká nové návštěvníky, ale jak ji vidím já jako návštěvník? Jak jsem psala již na počátku, tato oblast je zaměřená především na rodiny s dětmi a nejinak je to i s touto stezkou, která je bezbariérová. Při jejím procházení se máte možnost na informativních tabulích seznámit se zdejší faunou a flórou, obdivovat výřez kmene stromu, kde jsou zaznamenána i data událostí, které strom kdysi zažil a pokochat se spoustou ptačích budek. Stezka nabízí také sladké občerstvení a trampolíny pro děti.
Nevýhodou této stezky je, že se nevine přímo nad vás, ale postupuje směrem do kopce a přes stromy tak nemáte šanci vidět na její vrchol. Může se vám tak stát nepříjemná situace jako mně naposledy, kdy byl vrchol utopen v mracích a rozhled téměř nulový. Což je za nemalé vstupné opravdu velká škoda. Pokud se výhled zadaří, budete se moci kochat dalšími vrcholy Beskyd, ať již nedalekého Radhoště, který zde nezmiňuji naposled, ale třeba i známou Lysou horu, nejvyšším vrchol Moravskoslezských Beskyd s výškou 1323 m n.m. Při dobré viditelnost se vám odhalí také krajina Polska a Slovenska, nedalekých sousedů.
Pozor, odtud se společně vydáváme po trase směrem na horu Radhošť (1129 m n.m.) vzdálenou 3,8 km po vyasfaltované cestě, takže můžete vzít i kočárky s sebou.
Na zastávku u Radegasta
Někdo zná pojem Radegast jako značku Nošovického pivovaru, já mám ovšem na mysli slovanského boha Radegasta, boha slunce a hojnosti, které byly ve zdejší krajině tak moc vytoužené kvůli nepřízni počasí. Právě na jeho počest zde byla v roce 1931 vytvořena jeho socha sochařem Albínem Poláškem. Kvůli zdejším nehostinným podmínkám musela být nakonec odstraněna pro její zachování a udělána kopie z odolnějšího materiálu, která je zde umístěna od roku 1998. Zajímavostí je, že výrobu kopie hradil právě dříve zmiňovaný Nošovický pivovar. Originální socha je dnes umístěna na radnici ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Radegast je vzdálen 1,3 km od Pusteven, kdy po cestě sem můžete místo po asfaltce vydat do kamenitých schodů, kde vás očekává vyhlídkový altán Cyrilka postavený v roce 1894. U sochy Radegasta naleznete také malé občerstvení.
Základní kameny Národního divadla v Praze
Když se mělo stavět Národní divadlo, byla to tehdy velká věc, a tak nestačilo pouze jednoho základního kamene, ale sešly se jich rovnou dvě desítky ze všech koutů naší země. Jeden z nich pocházel od Radhoště a překvapivě do Prahy dorazil ze všech jako úplně první. Dnes tuto událost připomíná informační tabule u oblastí nazvané Zaryje.
A právě v tomto místě se také nachází četné jeskyně protkávající tyto vrchy. Mezi zdejšími lidmi byly vždy známy jako ďúry a vyprávělo se okolo nich spoustu pověstí o bájném pokladu či velkém černém psu. který ho stráží. Jedno je ovšem jisté, jeskyně dnes obývají netopýři a nikdo jiný. Rozhodně nejsou přístupné veřejnosti. V minulosti byly některé zasypávány kvůli bezpečnosti a jiné zase využívány pastevci jako sklepy.
Divoká příroda hned vedle rušné turistické stezky
Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, protože davy lidí jsou opravdu všude, ale právě se nacházíte v oblasti CHKO Beskydy, která je chráněným územím již od roku 1973, jejíž ¾ rozlohy zabírají lesní porosty. Velkou předností této krajiny je vzácný výskyt tři našich velkých šelem a to ryse ostrovida, vlka obecného a medvěda velkého. Jsou celoročně chráněni a jejich setkání s člověkem je velmi vzácné, takže se nemusíte ničeho obávat.
Důležitost CHKO navíc podtrhují drobná chráněná území v této oblasti. Jedno z nich, které lemuje stezku k vrcholu Radhošť, se příhodně jmenuje Národní přírodní rezervace Radhošť. Je zde především kvůli zachovalému lesu čítajícímu jedlové, bukové a smrkové porosty. Některé buky zde dosahují stáří 200 let. Ze zvířecí říše se zde pak vyskytuje například jezevec lesní, liška obecná nebo jelen evropský.
Vyzkoušejte chodník bosých nohou
Pokud potřebujete s dětmi spočinou při výletu směrem na Radhošť, ve vzdálenosti 3,5 km od Pusteven naleznete na trase malý chodníček, který je postaven z různých materiálů. Můžete tak směle sundat obuv a vyzkoušet si chůzi po něm. Přeci jen, jak často v dnešní době sundáváme boty? Proč jim nedopřát také trochu netradičního zážitku?
U bosého chodníku objevíte také horský hotel Radegast. Když jsme tam byly naposledy s kamarádkou, občerstvení venku bylo zavřené, tak jsme se usadily dovnitř. Dlouho jsme se ale neohřály, ceny byly opravdu hodně nadsazené, a tak jsme se spokojily s polévkou a raději pokračovaly v cestě. Není od věci se raději vybavit vlastní svačinou.
Vzhůru na Radhošť
Radhošť je 1129 m n.m. vysoký vrchol Moravskoslezských Beskyd. Na něm se nachází kaple sv. Cyrila a Metoděje z 19. století, nádherná dřevěná stavba, před níž vás přivítá sousoší těchto věrozvěstů. Zajímavostí je, že tento dřevěný kostelík je nejvýše postavenou církevní stavbou v naší republice a není se čemu divit. Vstup dovnitř máte zdarma, ovšem když zaplatíte více než symbolické vstupné do věže, dostanete se tak nad koruny stromů a otevře se před vámi nová tvář Beskyd.
A zpátky na Pustevny.
Speciální události
Ani Pustevnám se nevyhýbají netradiční události, kterými bývají Dřevěné Pustevny nebo Ledové Pustevny, kdy se sjedou řezbáři z celé republiky, aby poměřili své síly při tvorbě soch na zadání. Jejich výtvory pak následující týdny můžete v této horské osadě obdivovat. Samozřejmě se tady toho koná daleko více, tak je potřeba zapátrat po příležitostech.
Akce bývají zdarma, ovšem počítejte s tím, že je o ně opravdu velký zájem a během těchto týdnů je to tady jak někde na náměstí uprostřed města. S poklidnou prohlídkou Pusteven tak spíše nepočítejte a berte to jako netradiční zpestření.
Kam za jídlem?
Jak jsem již zmiňovala, na Pustevnách je čerstvě otevřená horská útulna Libušín, která funguje jako restaurace a v nabídce má spoustu tradičních českých jídel. Kvůli aktuální situaci venku jsem tam ovšem ještě nestihla jídlo vyzkoušet.
Naopak na tradiční jídlo jsme vždy chodili a každoročně se vracíme do koliby Valaška, která má interiéry nádherně dobově vyzdobené a pokud není zima, můžete využít prostornou terasu s výhledem na hory a údolí.
Adrenalinové Pustevny
Jak jsem již zmiňovala na začátku, pod Pustevnami v Trojanovicích naleznete lanové centrum Tarzanie, které nabízí hned několik tras v různých obtížnostech včetně těch pro děti. Zabaví se tu tak jak velcí, tak i ti nejmenší pod dohledem instruktorů.
Další možnosti, jak popustit vlnu adrenalinu, je zapůjčení koloběžky na Pustevnách. S ní pak můžete jet do všech stran. My jsme ji ovšem užili právě pro sjezd zpět do Trojanovic a byl to opravdu netradiční zážitek. Ne každý je ovšem tak odvážný, při čekání v řadě jsme viděli vracející se turisty s koloběžkami, kteří přecenili své síly a na sjezd si nakonec netroufli. Peníze bez problému obdrželi zpět, za což má ode mně tenhle zážitek palec nahoru.
Kam se vydat z celodenního výletu na Pustevnách dál? Co takhle na další den do Rožnova pod Radhoštěm (12/19 km), kde se nachází nádherný skanzen Valašské muzeum v přírodě. Nabízí příjemnou vycházku celkem ve třech tematických okruzích, kdy každý má co nabídnout. Navíc se nad skanzenem nachází další stavba dle návrhu Dušana Jurkoviče a to půvabná rozhledna.