Slavnostní otevření hradu Hukvaldy pod taktovkou šermířů nalákalo stovky návštěvníků

Venku už je krásné počasí, a tak není divu, že mnohé hrady začínají otevírat svá vrata zvědavým návštěvníkům. Jedním z nich je i hrad Hukvaldy na severu Moravy, který uspořádal předchozí sobotu slavnostní otevření.

Přiznám se, že hrad Hukvaldy mám opravdu ráda. V jeho okolí se rozprostírá rozlehlá obora, kterou obývají daňci, mufloni a divoká prasata. Jenže pokud jste zde během větší akce, kdy je návštěvníků velká hromada, v tom ruchu je nemáte šanci zahlédnout. A tak jediné zvířátko, které potkáte, je socha lišky Bystroušky na motivy opery Leoše Janáčka.

My ale nehledali zvířata, protože nás zlákal program na právě se otevírajícím hradě. Tam probíhala šermířská představení od skupin historického šermu Valmont z Valašského Království, Solutus, Berendal a Rytíři Svatého Grálu, ale i krásné dobové loutkové divadlo Kašpárkův svět a to po celý den. Jenže v jednu hodinu odpoledne přišel zlom, kdy správkyně hradu Barbora Kožušníková přijala slavnostně klíč od hradu a návštěvníky seznámila s pestrým programem, který je připravován téměř na každou sobotu. Také se odehrál rytířský turnaj, který pobavil návštěvníky.

Určitě si nenechejte ujít záznam z této akce, kdy do 8 minuty probíhá oficiální předávání klíče od hradu a po 8 minutě pak ukázky z rytířského turnaje.

 

Přehled všech akcí na rok 2019 ve stručném seznamu: www.hradhukvaldy.eu/program
Přehled blížících se akcí s bližším komentářem: www.hradhukvaldy.eu/akce

Samozřejmě kromě programu zde byla také spousta stánků s jídlem nebo tematickými nebo rukodělnými věcmi na prodej. A kromě nich nebo prohlídky hradu si mohli návštěvníci prohlédnout malinký rytířský tábor s vystavěným brněním, kroužkovou zbrojí nebo třeba meči. Někteří se přišli i odfotit a popovídat si s rytíři.

 

   


Za mě moc příjemná akce, velmi dobře stylizovaná pro běžného návštěvníka, který třeba v takových soubojích nehledá přesnost, ale pobavení, protože hlavně o to šlo. Pokud hledáte akci s dobovými ukázkami šermu, palby, tance, rozhodně doporučuji nakouknout spíše na dvoudenní Festival vojenské historie na hradu Helfštýn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *